Çağdaş İslâm âlimi Muhammed Hamidullah ve fıkhî görüşleri
The contemporary scholar Muhammad Hamidullah and his views of Islamic law
- Tez No: 211345
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİT ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Hukuk, Zooloji, Biography, Law, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın konusu çağdaş İslam âlimlerinden Muhammed Hamidullah'ın İslam hukukuna dair görüş ve açılımlarıdır. Bu çerçevede, Muhammed Hamidullah'ın hayatı, şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmiş daha sonra Hamidullah'ın İslam hukukuna dair mevzularda ifadelendirmiş olduğu görüş ve tercihleri belli başlıklar altında tahrir edilmiştir. Bu çalışma; giriş dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; konunun önemi, sınırları ve kaynakları belirtilmiştir. Birinci bölümde; Muhammed Hamidullah'ın hayatı, şahsiyeti ve eserleri ele alınmış, İslam hukuk ile ilgili yazıları hakkında belli tespitler ortaya konulmuş, diğer alanlarla ilgili çalışmaları ise isim olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde; fıkıh usulüyle ilgili görüş ve açılımları değerlendirilmiştir. Burada Fıkıh Usulü'nün mahiyeti ve tarihi gelişimi, bu gelişime katkısı olan bazı şahıslar ile ilgili Hamidullah'ın değerlendirmeleri konu edinilmiştir. Üçüncü bölüm ise, Hamidullah'ın fıkha dair tespit ve görüşleri başlığını taşımaktadır. Bu başlık altında kamu hukuku özel hukuk ayrımı dikkate alınmadan, Hamidullah'ın; İbadetler, İslam İktisadı, Anayasa ve Devletler Hukuku konularındaki görüşleri ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
The theme of this study is the approachs and the deviations of contemporary scholar Muhammad Hamidullah regarding to Islamic law. On this matter, the knowledges about his life, personality and books have been given, and then his views and preferences about some topics of Islamic law have been pointed out under the definite headings. This study consists of three chapters except the entrance. In the entrance, the importance, borders and sources of topic have been determined. In the first part, Muhammad Hamidullah?s life, personality and books have been dealed with, and some establishings about his articles in Islamic law have been exposed and his studies regarding to other fields have been determined as headings. In the second part, his opinions and deviations about the method of Islamic law have been studied. In this regard, Muhammad Hamidullah?s convictions about the essential character of the Islamic law method, its historical progress and some individuals who has an aid in this progress have been stated. And the heading of last part is views and establishings of Hamidullah regarding to Islamic law. Under this heading, the views of Hamidullah about worships, Islamic economy, constitution and international law have been stressed without taking into consideration the difference of public-private law.