The comparison of heroism and christianity in beowulf with the film Beowulf&Grendel
Beowulf'taki kahramanlık ve hristiyanlık öğelerinin Beowulf&Grendel filmi ile karşılaştırılması
- Tez No: 211347
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZAN TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Epik siir Beowulf, daha önce ortaya çıkmasına ragmen, ancak on sekizinci yüzyılın sonlarında popüler olmaya baslamıstır. O zamandan beri sadece J.R. Tolkien ve Friedrich Klaeber gibi ünlü bilim adamlarının degil film yapımcılarının da dikkatini çekmektedir ve namı artmaya devam etmektedir. Ünlü olmasının sebebi, bilinen hikâyesi kadar dini ve kahramanlık özelliklerine de dayanır. Anglo-Saxon'ların bu eski hikâyesinin iki ana ifadesi Hristiyanlık ve kahramanlıktır. Popüler bir içerige sahip oldugu için de dört kez sinemaya uyarlanmıs ve bu çalısma Beowulf adlı siiri Beowulf&Grendel filmi ile Hristiyanlık ve kahramanlık olguları çerçevesinde karsılastırmak için yürütülmüstür. Çalısma Beowulf'un özetini, hayatta kalma hikâyesini ve Anglo-Saxon'ların yasamlarını içermektedir. Ayrıca Beowulf'taki Hristiyanlık ve kahramanlık ögelerini ortaya çıkarmaktadır. Film uyarlamalarının nasıl çalısılması gerektigi ve edebi eserlerin neden filmlere uyarlandıgı hakkında fikir verdikten sonra çalısma, Beowulf'un önceki iki film uyarlamasını epik siir ile karsılastırmaktadır. Çalısmanın son bölümünde, ilk olarak siirin hikâyesi ile filmin senaryosu karsılastırılmıstır. Daha sonra Beowulf adlı siirdeki Hristiyanlık ve kahramanlık ögeleri 2005 yılı yapımı Beowulf&Grendel isimli film uyarlaması ile karsılastırılmıstır. Bulgular Hristiyanlık ve kahramanlık ile ilgili olarak siirde bulunan benzer çeliskilerin filmde de var oldugunu ortaya çıkarmıs, bununla beraber filmin siire tam olarak sadık olmadıgı gözlemlenmistir. Ayrıca benzerlikleri ve farklılıkları örneklemek için dört adet resim kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Although it appeared earlier, the old epic poem Beowulf has just started to be popular in the late eighteenth century. Since then it has attracted the attention of not only some famous scholars such as J.R. Tolkien and Friedrich Klaeber but also filmmakers, and it has been increasing its reputation. The reason for its reputation lies on its religious and heroic features as well as its well-known story. The heroism and Christianity are the two major implications of the old Anglo-Saxon epic. As having a popular content it was filmed four times and this study is conducted to compare Beowulf with the film Beowulf&Grendel in terms of heroism and Christianity. The study consists summary of the poem Beowulf, its survival and Anglo-Saxon life. It also indicates heroism and Christianity of Beowulf with references from the text. After giving idea about how to study adaptations and why the literary works are adapted into films, the study compares the two previous film adaptations of Beowulf with the epic poem. In the last section of the study, firstly the story of the poem and the scenario of the film are compared and findings are discussed. Then the Christianity and heroism of the poem Beowulf are compared with its third film adaptation Beowulf&Grendel which is made in 2005. The findings after comparison shown that the conflicts about the Christianity and heroism that take place in the poem also exist similarly in the film, moreover it is observed that the film is not completely faithful. Four figures are also used in the study to illustrate the similarities and differences.