Üniversite yurtları ile vakıf, dernek ve özel yükseköğrenim yurtlarının yapısal sorunları
  1. Tez No: 21135
  2. Yazar: ABDÜLKADİR TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bu araştırma; Türkiye'deki yükseköğrenim gençliğinin barınma, beslenme, sağlık, sosyal, kültürel sorunlarının çözümlenebilmesi için aynı amaçla kurulmuş bulunan üniversite yurtları ile vakıf, dernek ve özel yükseköğrenim yurtlarının yapısal sorunları ile yurtların yapısında ki farklılıkların hangi yurt sorunlarının çözümünde etkin olduklarını konu edinmiştir. Araştırmada üniversite yurdu yöneticileri (ÜYY), üniversite yurdu öğrencileri (ÜYÖ), vakıf, dernek ve özel yurt yöneticileri (VDÖYY) ile vakıf, dernek ve özel yurt öğrencileri (VDÖYö)'nin değerlendirmeleri arasındaki farklılıklara bakılmıştır. Araştırma, betimsel bir modelde ele alınmış ve ilgili veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“üniversite Yurtları ile Vakıf, Dernek ve özel Yükseköğrenim Yurtlarının Yapısal sorunları”anketi ile sağlanmıştır. Anketin güvenirlilik düzeyi“Pearson Moment Korelasyonu”ile 0.74 olarak bulunmuştur. Araştırmanın evreni, Ankara'daki üniversite yurtları ile vakıf, dernek ve özel yükseköğrenim yurtlarında görevli 44 yönetici, bu yurtlarda 3 ve daha çok yıl kalan 5806 öğrenciden örneklem büyüklüğü oranlı olarak tesbit edilen 436 öğrenciyi kapsamaktadır.Yönetici ve öğrenci anketleri 21 ÜYY, 23 VDÖYY, 281 ÜYÖ ve 155 VDÖYÖ tarafın dan cevaplandırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1. Vakıf, dernek ve özel yurtlarda üniversite yurtlarına göre; karardan etkilenenlerin karara katılımları,ii 4 yöneticilerin yetki ve sorumluluklarını gerçekleştirmele ri, iletişim, öğrenciler arasındaki etkileşim, geleneksel toplum özelliklerinin etkinliği, kadrolara atananların görevlere uygunluğu daha yüksek bulunmuştur. 2. üniversite yurtlarında vakıf, dernek ve özel yurt lara göre; hiyerarşik yapı daha dik, psikolog ve uzmanlar dan yararlanma isteği daha yüksek, barınma ve yemek fiyatları daha düşük bulunmuştur. 3. Yönetici ve personelin hizmetiçi eğitimleri yeter siz ve yurtlarda yetişmiş personel sıkıntısı çekilmektedir 4. tabldot usulü beslenme öğrencileri tatmin etmemektedir. 5. Yöneticilerin yetki aktarımı ve karardan etkile nenlerin karara katılımı denetimi kolaylaştırmakta, sorunlara ivedi çözüm ve personelin kendisini yetiştirmesini sağlamakta, kararın uygulanabilirliğini artırmaktadır. 6. Yönetici ve personelin gençlik psikolojisini bilmesi, yurtta uzmanlardan yararlanılması ve etkili bir iletişimin sağlanması, öğrencilerin yurda uyumunu kolaylaştırmakta, yeteneklerini geliştirmekte, disiplin olaylarını azaltmaktadır. 7. Yurtlara kapasitesinden fazla öğrenci alınması, öğrenciye verilen hizmetlerin niteliğini düşürmekte, denetimi zorlaştırmakatadır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The subject of this work is the solution of nut rition, accommodation, health problems and social and cul tural problems of Higher Aducationa in Turkey. The struc tural differences among the students university dor mitories and dormitories of foundations, associations and private ones which have been established for the same purpose, have been effective in solution of the problems mentioned above. Different assesment of university dormitory all ad ministrators (ÜYY), university dormitories students (ÜYÖ), foundation, association and private dormitories ad ministrators (VDÖYÖ) have been taken into consideration. Survey method is used for this research and data have been obtained by means of the questionnaire titled“The structural Problems Between University Dormitories and Dormitories of Foundations, Associations and Private Higher Education Dormitories.”According to the“Pearson Multiplied Moment Correlation”reability level of the questionnaire is 0.74. The population of the survey is applied on 44 ad ministrators working in the dormitories of universities in Ankara and the dormitories of foundations, associations and private ones and on the students who have stayed the dormitories at least for 3 years or more. The question naire is answered by 21 ÜYY, 23 VDÖYY, 281 ÜYÖ and 155 VDÖYÖ. The results canbe summarised as follows! 1. When compared the students' dormitories in foundation, association and private dormitories with the university dormitories, the result shows that the formeriv is much more successful than the latter in the case of the following aspects such as: sharing the decision with the ones who are affected, responsibilities and competences of administrators, communication between students and the staff, relation among the students, the effect of charac teristics of treditional community and the successful manegement of administrators. 2. At the university dormitories, the structure of the hierarchy system is more straight, having experts and psychologists is more and the fee for accommodation and food is less. 3. Inservice training of the administrators and the staff in all dormitories are insufficient and they also have lack of qualified staff. 4. The students in dormitories aren't pleased with the system of“table d'hote”. 5. Given responsibility by the administrators and sharing decision with the ones who are affected, make con trol easier and can solve the problems quickly. They also have the use training the staff and increase carrying out the decisions. 6. Having the knowledge of juvenile psychology, ex perts in dormitories and effective correspondence will make the students adapt themselves easly to the life at the dormitories. This will cause the students to increase their ability and decrease disorder. 7. Over settlement of students in dormitories decreases the service given to the students and also makes controlling harder.