Ortadoğu ve şiilik:Yeni ortadoğu jeopolitiğinde Şia etkisi
Middleeast and Shi'ite:The Shia factor in new middleeast geopolitic
  1. Tez No: 211351
  2. Yazar: ALİ ÖZBİLGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİROL AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ortadogu; cografi yapısı, jeopolitik özelligi ve yeraltı kaynakları endüstrisi ile dünyanın stratejik bölgelerinden biridir. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'nin müdahalesi ile Ortadogu'da yeni bir dönem basladı. Bu dönemde Ortadogu'da bir Sii faktörü ortaya çıkmıstır. Siiler Irak politikasında etkili bir konuma geldiler. Sii ran ise genç nüfusu, ekonomisi ve nükleer silah gücü ile Ortadogu'nun önemli devletlerinden biridir. Bu olaylardan bir Sii kusagının ortaya çıkacagı düsünülmektedir. Fakat gerek iç gerekse dıs politik unsurlar bu kusagın olusmasının güç oldugunu göstermektedir. ABD'nin bölgedeki varlıgı, srail ve Sünni Arap ülkeleri dıs politik unsurlardır. Siiligin bir bütünlük sergilememesi ve farklı kollara ayrılması ise iç politik unsurlardır. Özellikle Velayet-i Fakih kuramı ile ortaya çıkan siyasi alanda bölünmüslük, bu kusagın ortaya çıkmasını engellemektedir. Son dönemde yasanan olaylar Siileri ön plana çıkarsa da, asıl menfaat saglayan ülkeler ABD, srail ve Sünni Arap ülkeleri olmustur.
Özet (Çeviri)
Middleeast is one of the strategical regions with geographical, geopolitical characteristic and extractive industry. There is a new period has started at Middleast by United States invasion after attacks of 11th October. In this period there is a Shi factor come out in Middleeast. Shi?ites started to occupy an important place in Iraqi politics. Shi Iran is one of the important countries of Middleeast by young population, economy and nuclear power. It is thought that a shi zone will appear by this events. In deeth because of the internal and external facts, the zone can not be possible. The external facts are USA existance in the region, Israel and Sunni Arabic Countries. The internal facts are there is no unity in Shi?ites and the different branches of Shi?ites. Especially the disintegration by the Velayet-i Fakih theory in politic is the obstruction of this Shi zone. The latest events in last period makes the Shi?ites forefront, but USA, Israel an Sunni Arabic Countries gain the real benefit.