Bir tıbbi müdahale şekli olarak organ ve doku naklinin hukuki sınırları
Organ and tissue transplantation as a type of medical intervention and its limits
  1. Tez No: 434443
  2. Yazar: GİZEM GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Başarı ile gerçekleştirilen organ ve doku nakilleri sonrası hukuk düzenleri özel bir tıbbi müdahale türü olan organ ve doku naklinde uyulması gereken kuralları saptamak adına yasa yapmaya koyulmuştur. Bu yasalarda genellikle insanlar arası naklin şartları belirlenerek bu şartlara aykırılık durumunda uygulanacak ceza yaptırımları düzenlenmiş ve özellikle organ ticaretinin önlenmesine yönelik tedbirler alınmıştır. Çalışmamızda, bir tıbbi müdahale türü olan organ ve doku naklinin hukuki sınırlarına dair Türk Hukuku'nda yapılan düzenlemeler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Following successful organ and tissue transplantations, legislators from different jurisdictions have started to enact laws on the subject to determine the rules pertaining to organ and tissue transplantation, which is a special type of medical intervention. These laws generally set the conditions of human-to-human transplantation, regulate criminal sanctions to be applied in case of breach of such conditions and take precautions especially to prevent organ trade. In this study, regulations under Turkish Law in relation to the legal limits of organ and tissue transplantation which is a special type of medical intervention are examined.