Ceza Hukuku kapsamında tıbbi müdahalelerin hukuka uygunluğu
The legality of medical intervention for in the Criminal Law
- Tez No: 357552
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tez çalışmamızın konusu ceza hukuku kapsamında tıbbi müdahalelerde hukuka uygunluktur. Tez Çalışmamızın ana teması, ceza hukuku bağlamında hukuka uygun bir müdahale için hangi koşullar gereklidir ? Bu soru baz alınarak konu açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde tıbbi müdahale kavramı, tarihsel gelişimi, diğer hukuk dallarıyla ilişkileri irdelenmiştir. Tıbbi müdahalenin hukuk sisteminde neden cezalandırılmadığı ile ilgili farklı görüşler ele alınarak, tıbbi müdahalenin tarafları olan hasta ve hekimin kavramları ile tarafların hak ve yükümlülüklerine değinilmiştir. İkinci bölümde hukuka uygun bir tıbbi müdahale için gerekli olan koşullar belirtilmiştir. Bu bağlamda tıbbi müdahalenin kanunen yetkili bir kişi tarafından icrası, hastanın aydınlatılması ve rızası, tıbbi gereklilik ve tıbbi müdahalenin zamanın bilimsel standartlarına uygun olarak yapılması gerektiği tafsilatlı olarak açıklanmıştır. Hekimin özen yükümlülüğüne aykırı davranmasının kasta ve takdire dayanabileceği, hekimin kusurunun tespiti için zamanın tıp standartlarının geçerli olduğu, objektif ve subjektif özenin buna göre belirleneceği açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise klasik anlamda tıbbi müdahalelerin doğrudan tedavi amacı güttüğünü ancak tıbbın ilerlemesi nedeniyle dolaylı iyileştirme amacı güden tıbbi müdahalelerin olduğu belirtilerek bu bağlamda özellik gösteren ötenazi, kürtaj, genetik müdahaleler, hadım, kısırlaştırma, cinsiyet değişikliği, yapay döllenmeler, açlık grevi, organ ve doku nakli ile tıbbi denemeler açıklanmıştır. Anahtar kelimeler : tıbbi müdahale, malpraktis, hekimin cezai sorumluluğu, hekim, hasta
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis of Legality in Criminal Law is within the scope of medical intervention. The main theme of the thesis, in the context of criminal law, which conditions are necessary for a lawful intervention? These questions were explained on the basis of issues. In the first part of medical intervention ; concept, historical development, its relations with other branches of law are examined. Medical intervention in the legal systems of different opinions on why not punished by taking medical intervention patients and physicians of the parties rights and obligations of the parties with the concepts are explained. In the second section the necessary conditions for a lawful medical intervention is indicated. In this context, medical intervention by a person authorized by law enforcement, disclosure and consent of the patient, the medical necessity and medical treatment should always be made in accordance with scientific standards that are described in some detail. To behave contrary to the physician's duty of care may be based on caste and appreciated by the physician, the medical standards of the time for the detection of defects is valid, objective and subjective attention will be determined accordingly are explained. In the third chapter in the classic sense of medical interventions to direct therapeutic intent that the only medicine to the advancement of indirect improvements which aim medical interventions, indicating that in this context the property showing the euthanasia, abortion, genetic interventions, castration, sterilization, sex changes, artificial fertilizations, hunger strike, organs and tissues transplant medical experiments are described. Word Keys : Medical Intervention, malpractise, criminal responsibility of the physician, doctor, patient