Kur'an kursu müfredatının çoklu zeka tekniği ile işlenişi
Summer Quran school cirriculum with multiple intelligence theory technique
- Tez No: 211373
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 419
Özet
Eğitime yeni bir yaklaşım getiren çoklu zeka kuramı Multiple Intelligence ? MI Theory Harward Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Howard Gardner tarafından 1983 yılında geliştirilmiştir.Çoklu Zeka Teorisi, insan zihnine açılan bir pencere gibidir ve beynin çeşitli bölümlerinden çok özel fonksiyonlarını açıklar. Çoklu Zeka teorisi insan zekasının dünyadaki içeriğe nasıl tepkide bulunduğunu ve bu içeriği nasıl içselleştirip zihinde yorumladığını açıklar.Gardner ?Çoklu Zeka Teorisi? ile zeka kavramına daha geniş bir görüş açısı kazandırarak insanların farklı şekillerde sahip oldukları yetenekleri ?zeka alanları? olarak adlandırılmıştır. Bunlar sözel-dil zekası, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, bedensel-kinestetik, sosyal, kişisel ve müziksel-ritmik ve doğacı zekadır.Ülkemizde halkın din eğitimi ihtiyacını karşılayan en önemli kurum olan Kur'an Kursları her yaştan insana hitap ettiği için çoklu zeka yönteminin uygulamasına en müsait eğitim kurumlarından biridir. Bu gerçekten hareketle tezde çoklu zeka teorisine ve Yaz Kur'an Kursları ibadet dersi müfredatı çoklu zeka yöntemiyle işlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Intelligence - MI Theory, that brought a new look to the education system, is developed by Howard Gardner, Profesor in Harward University, in 1983.Multiple Intelligence Theory is like as a window towards a human brain and explains various parts? very special properties of the brain. MI Theory explains how human brain responses to the environmentol content in the world, and how does brain comment.Gardner brought a wide range look to Intelligence with MI Theory and named the various capabilities of human body as ?Intelligence Area?. These are Verbal-Linguistic, Logical-Mathematical, Visual-Spatial, Bodily-Kinesthetic, Interpersonal, Intrapersonal, Musical-Rhythmic and Naturalist Intelligence.Summer Quran Schools are the main association that maintains the religious education in our country. Students are from a very wide range of age and this is the most apropriate education center for applying MI Theory.Observing this important subject this thesis project is especialy tried to focus on Summer Quran School curriculum by Multiple Intelligence Theory