Diyanet İşleri Başkanlığı yaz Kur'an kursları müfredatının hikâye yöntemiyle öğretimi
The Directorate of Religious Affairs the teacing method of curriculum of summer Kor'an courses
- Tez No: 234960
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Araştırmada Yaz Kur'an Kursu 1. Kur müfredatında yer alan her konu ayrı ayrı ele alınmıştır. İtikat, ibadet, siyer ve ahlak konuları hikâyelerle somutlaştırılmaya çalışmıştır. Böylelikle, öğrencilerin anlamakta zorlandıkları ve tasavvur edemedikleri konuların daha da netlik kazanması hedeflenmiştir.Çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, Yaz Kur'an Kursları ve Öğretim Yöntemleri adını taşımaktadır. Bu bölüm Yaz Kur'an Kursları ve gelişim dönemleri ile öğretim yöntemleri ve hikâye yöntemi olarak ikiye ayrılmıştır.İkinci bölüm, 1. Kur Müfredatının Hikâyelerle Öğretimi adını taşımaktadır. Bu bölüm Yaz Kur'an Kursları müfredatına bağlı olarak itikat, ibadet, siyer ve ahlak bölümlerinden oluşmuştur. Her bölüme ait konular birer birer ele alınarak hikâyelerle anlatılmıştır.Çalışma sonucunda, öğrencilerin böyle bir uygulamadan istifade edebilecekleri, ancak hikâye anlatımının tek başına yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Every subject which had been taken place in the curriculum of Summer Kor?an Courses, indivudually taken into consideration. The subjects belief, praying, siyer, and religion ethics, had been objectified by some stories. By this method, it was targeted to understand the unimagined sides and the difficult aspects of the questions by the students.The study divided into two parts: The First Section is SUMMER KOR?AN COURSES AND THEIR TEACHING METHODS.This section is again divided into two parts :1-Summer Kur?an Courses and their development periods.2-Teaching methods and story telling methods.The Second Section:Tis is the teaching way of the first course curriculum by telling stories. This part depends on the Summer Kur?an Courses Curriculum and contents the subjects : Belief, praying, siyer and morality (religion ethics). The indivudual subjects of every parts have been told by using religious stories.At the end of the studies, it was understood that the studentds will learn something from this kind of an application, but only the story telling itself won?t be satisfactory enough.