Türk şeker sanayiinde maliyet ve verimlilik, kamu ve özel sektöre ait işletmeler arası bir karşılaştırma
Cost and productivity in Turkish sugar industry, a comparison between public and private enter prises
  1. Tez No: 211372
  2. Yazar: AKİF TOPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAİF PARLAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmamda,Türkiye'de şeker sektörünün durumu, ekonomiye ve sosyal yaşama katkısı ele alınmıştır.Türkiye'de şekerin hammaddesi, şeker pancarı olup, toplam üretilen şekerin % 90'ı şeker pancarından, % 10'luk kısmı da şekere kısmen ikame olabilen nişasta bazlı şeker olup, mısırdan üretilmektedir.Dünyada üretilen toplam şekerin % 70'lik kısmı şeker kamışından üretilen şeker olup, % 30'luk kısmı da pancar şekeri ve nişasta bazlı şekerden oluşmaktadır. Dünyada şeker üretiminde başta gelen Ülkeler Brezilya, Avrupa Birliği Ülkeleri, Hindistan, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler gelmektedir. Türkiye şeker üretiminde dünya sıralamasında 14. 15. sıralarda yer almakta olup, pancar şekeri üretiminde Fransa, Almanya ve ABD.'den sonra % 8'lik pay ile 4.sırada yer almaktadır.Ülkemizde şeker fabrikaları genelde İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yoğunlaşmıştır.Ülkemiz için pancar şekeri sektörünün önemi büyük olup, ekonomik ve sosyal yönü dikkate alınarak, desteklenip korunması gereken bir sanayi sektörüdür.
Özet (Çeviri)
In this dissertation; sugar industry in Turkey and its contribution to Turkish economy and social life is studied.In Turkey, 90 percent of total crystal sugar is produced from sugar beet and other 10 percent is produced from corn which is starch based and partly substitudes crystal sugar.70 percent of the total world crystal sugar is produced from sugar cane and rest 30 percent is made of starch and sugar beet. World?s leading sugar producer countries are Brazil, EU Countries, India, China, USA.Turkey is 15th biggest sugar producing country in the world and in the field of sugar beet based crystal sugar, Turkey produces 8 percent of total world production and is 4th biggest producer after France, Germany and USA.Sugar factories in Turkey are mostly located in Middle Anatolian Region and East Anatolian Region.Sugar beet based crystal sugar industry must be maintained and supported for economical and social reasons in Turkey.