Diyanet İşleri Başkanlığı yaz Kur'an kursu müfredatı II.kur'unun çoklu zeka ortamlarında işlenmesi üzerine bir deneme
A study about the directions of religion affairs second step of the curriculum of summer Koran courses on the application of multiple intelligence environment.
  1. Tez No: 219221
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Giriş Bölümünde Yaz Kur'an Kursu eğitim müfredatında Çoklu Zeka Kuramını uygulanabilirliğine dair bilgiler vermeye çalıştık. `Yaz Kur'an Kursu Kur Sistemi' hakkında bilgi verdik.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır;I.Bölümde Çoklu Zeka Kuramının ortaya çıkışı, çoklu zeka alanları ve özellikleri ve çoklu zeka alanlarının belirlenmesi üzerinde durmaya çalıştık. Çoklu zeka kuramının eğitim-öğretimdeki yerini göstermek amacıyla çoklu zekaya dayalı öğretim anlayışından, öğretim yöntemleri ve etkinliklerinden, materyallerden bahsetmeye çalıştık.II.Bölümde ise çoklu zeka kuramının Yaz Kur'an Kursları öğretim programına uygulanması başlığı altında öncelikle Yaz Kur'an Kursunun tanımı, genel amaçları, yapısı ve temel özelliklerinden bahsettik. Sonra Yaz Kur'an Kursu II.Kuru ve içeriğine geçip, II.Kura dair çoklu zeka etkinlikleriyle çalışmamızı sürdürdük.Sonuçta ise tezde ulaştığımız kazanımlara ve önerilere yer verdik.
Özet (Çeviri)
In the beginning, we try to explain the applicability of the Multiple Intelligence on Summer Koran Courses. We explain the step system of summer Koran courses.This study consists of two parts;In the first part, we mention the borning of Multiple Intelligence Theory, areas and properties of Multiple Intelligence and determination of Multiple Intelligence areas.We mention the understanding of Multiple Intelligence Training in order to show the importance of Multiple Intelligence in training and teaching.In the second part, in the heading of application of Multiple Intelligence Theory to summer Koran courses, we mention firstly, the definition, general aims, structure and basic features of Koran courses; then we mention the content of second step of summer Koran courses and the course itself; and lastly we mention Multiple Intelligence Activities about second step.Eventually, we mention the benefits and recommendations.