Kalıp hazırlama teknikleri öğretiminde akıllı tahtaya dayalı yüz yüze öğretim ve e-öğrenme uygulamalarının öğrencilerin başarı, beceri ve tutumlarına etkisi
The effect of e-learning applications and face to face teaching based on smart board on students' achievement, skills and attitudes in pattern preparation techniques teaching
- Tez No: 416254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Education and Training, Clothing Industry, Technical Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu araştırma, Kalıp Hazırlama Teknikleri öğretiminde, akıllı tahtaya dayalı yüz yüze öğretimin ve senkron e-öğrenme uygulamalarının öğrencilerinin başarı, beceri ve tutumları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yerli ve yabancı literatür incelendiğinde, beceri öğretimi de yapılan bu alan derslerine yönelik çok fazla araştırma olmamakla beraber, ulusal düzeyde doğrudan Kalıp Hazırlama Teknikleri derslerinde akıllı tahtaların kullanımıyla ilgili ya da bu derslerde e-öğrenme uygulamalarına yönelik yapılmış çalışmalarla karşılaşılmamıştır. Bu araştırmanın, alanda yeni bir bakış açısı getireceği düşünülmektedir. Araştırma sonuçları, beceri öğretiminin de yapıldığı alan derslerinde akıllı tahta gibi teknolojilerin kullanılmasıyla daha verimli ve başarılı dersler işlenmesi; ayrıca, örgün öğretime katılamayan öğrenciler için bu tür derslerde de uzaktan eğitim yapılabileceği konusunda fikir verdiği için önemli bulunmaktadır. Ön test – Son test Kontrol Gruplu deneysel modelin kullanıldığı araştırma, Selçuk Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Giyim Endüstrisi Ana Bilim Dalı, I. öğretimde okuyan 51 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Kalıp Hazırlama Teknikleri öğretiminde 4 hafta süren deneysel işlem sürecinde 1. Deney grubunda akıllı tahtaya dayalı yüz yüze öğretimle, 2. Deney grubunda akıllı tahtaya dayalı e-öğrenme uygulamasıyla, Kontrol grubunda ise geleneksel öğretimle ders işlenmiştir. SPSS Programında, Kruskal Wallis-H, Wilcoxon İşaretlenmiş Sıra Sayıları ve Mann Whitney-U testleri kullanılarak yapılan istatistiksel çözümlemeler sonucunda; Kalıp Hazırlama Teknikleri öğretiminde, akıllı tahtaya dayalı öğretim uygulamalarının yapıldığı deney gruplarındaki öğrenciler, kontrol grubundaki öğrencilerden daha başarılı ve becerili bulunmuş, tutumları daha olumlu olmuştur. Deney grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında ise, akıllı tahtaya dayalı yüz yüze öğretimin yapıldığı Deney-1 grubundaki öğrencilerin başarı ve beceri düzeyleri senkron uzaktan eğitim uygulanan Deney-2 grubundakilerden daha yüksek bulunmuş, tutumları da daha olumlu olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done in order to determine the effect of synchronous e-learning applications and face to face teaching based on smart board on students' achievement, skills and attitudes in Pattern Preparation Techniques teaching. When, examined the observations in national and foreign literature, although there is not many studies about the lessons including skills teaching, at the national level, any researches about smart board usage or e-learning applications in pattern preparation techniques teaching hasn't been encountered. It has been expected to bring a new perspective in this area. The results of this research are very important because it gives opportunity to learners to have a efficient and successful lessons by using smart board technology in skills teaching. This research that has been used experimental model with Pretest - Posttest Control Group Design, has conducted on 51 students who were studying on Clothing Industry Education in Vocational Education Faculty in Selcuk University. In four weeks period, in Pattern Preparation Tecniques teaching, 1st Experimantal Group had the lesson with face to face education based on smart board, 2nd Experimental Group had the lesson with e-learning applications based on smart board and Control Group had the lesson with a traditional teaching. According to statistical analysis the students in experimantal groups applied by smart board tecnology are more successful and skillful compared to control group. Also their attitudes have been regarded much positively. When compared the groups among themselves, the 1st Experimental Group that had face to face education based on smart board had been found much successful and skillful compared to 2nd Experimental Group and also their attitudes were much positive.