Giyim, hazır giyim,moda tasarımı öğrencilerinin alanlarındaki teknolojik gelişme ve yenilikleri takip etme ve kullanma düzeylerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 187693
  2. Yazar: FATMA AYKUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
iÖZETBu araştırmanın amacı, Ankara'da bulunan Gazi Üniversitesi Mesleki EğitimFakültesi Hazır Giyim/Moda Tasarımı, İstanbul'da bulunan Marmara ÜniversitesiTeknik Eğitim Fakültesi Hazır Giyim, Konya'da bulunan Selçuk ÜniversitesiMesleki Eğitim Fakültesi Giyim/Hazır Giyim Öğretmenlikleri öğrencilerinin, eğitimsüresi boyunca alanlarıyla ilgili teknolojik gelişme ve yenilikler ile ilgili bilgi vebecerileri ne kadar, hangi yollar ile ve en çok nerde kazandıklarını belirlemektedir.Araştırmaya 449 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarakanket kullanılmıştır. Anket formları hiç, az, orta, çok, oldukça çok şeklinde beşölçekli (likert) ve tamamen katılıyorum, katılıyorum, kısmen katılıyorum,katılmıyorum dört ölçekli (likert) olarak hazırlanmıştır. Verilerin analizi bilgisayarortamında SSPS (Statistical Package For Social Science ) Paket programı ileistatistiksel analizler yapılmıştır.Öğrencilerin alanlarıyla ilgili teknolojik gelişme ve yeniliklere yönelik bilgive becerilerin bir kısmını fakültede kazandıkları sonucu ortaya çıkmıştır. Bununnedeni ise, eğitim veren kurumların bu teknolojik gelişme ve yenilikleri maliyet yüküsebebinden dolayı öğrencilerin kullanımına sunamamasından kaynaklandığıdüşünülmektedir.Öğrencilerin alanlarıyla ilgili teknolojik gelişme ve yenilikleri yeteri kadartakip edemedikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Teknolojik gelişme ve yenilikleri takipetmek için en çok tercih edilen kütüphane, internet ve kurum organizasyonlarıdır.Takip edememelerinin en büyük sebeplerin den biri ise, öğrencilerin mali açıdansıkıntı çekmesi ve üniversitelerin yeterince bu konuda organizasyon yapmıyor olmasıolarak belirtilmiştir.Öğrencilerin alanlarıyla ilgili teknolojik gelişme ve yeniliklere karşıyeterlilikleri konusundaki görüşleri ise, eğitim kurumlarının, sınıf ve atölyelerininiiteçhizat ve donanım bakımından yeterli olmadığı, eğitimin teknolojik vegelişmelerden yeteri kadar etkilenmediği sonucu ortaya çıkmıştır.Öğrencilerin, alanlarına yönelik teknolojik gelişme ve yeniliklerle ilgili bilgive becerileri okula oranla staj yaptıkları işyerlerinde daha fazla kazandıkları sonucuortaya çıkmıştır. Okulda bilgi ağırlıklı bir eğitimin verildiği, beceri eğitiminin dahasınırlı kaldığı tespit edilmiştir.Gazi, Selçuk ve Marmara Üniversitesi, Giyim, Hazır Giyim ve ModaTasarımı öğrencilerinin teknolojik gelişme ve yenilikler karşısındaki yeterlilikdurumları karşılaştırıldığında, Gazi Üniversitesinin bilgisayarlı kalıp ve tasarımkonusunda ön plana çıktığı, Marmara Üniversitesinin ise dikiş makineleri konusundaileri olduğu ve Selçuk Üniversitenin de bilgisayarlı kalıp ve tasarım sistemlerindenuzak kaldığı sonucu ortaya çıkmıştır. Selçuk Üniversitenin bu sonucunun sebebi, butür sitemleri okullarında bulundurmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir.Araştırmaya katılan 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin teknolojik gelişme veyenilikler karşısındaki yeterlilikleri arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmış,öğrencilerin 1. sınıftan 4. sınıfa kadar gelişim gösterdiği sonucu ortaya çıkmıştır.Bunun en önemli nedenleri ise kurumların bu yönde yavaşta olsa kendilerinigeliştirdikleri ve öğrencileri 1. sınıftan itibaren sektörde yaptıkları stajlardanetkilendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTThis researh is concerned with the students in fashion design/ ready wear,Faculty of Professional Education of Gazi University Ankara, Ready Wear, Facultyof Technical Education of Marmara University İstanbul and Teacher?s College ofClothing/ Ready Wear, Faculty of Professional Education of Selçuk UniversityKonya and the aim of the research is to determine the degree of knowledge and skillsof students, concerning technological developpement and change, within the scope oftheir education and the methods that they earned the most, places where they havegotten the most profit.449 students have participated in this resarch. Survey had been used as amethod to collect data. Survey forms had contained 5 degree of expressions as none,low, moderate, much, too much, and 4 degree of expressions as totaly agree, agree,partially agree, don?t agree. Those datas have been statistically analysed by acomputer program named SSPS ( Statistical Package For Social Science).It has been realised that, students get their knowledge and skills concerningtechnological developement and change within their field, only partialy, during theireducation period. The reason for this situation can be that, the institutions ofeducation, don?t put the technological innovations into students? service, due to theircost.An other result is that, students are not able to follow the technologicalnovelties and developpements concerning their field. Library, internet andinstitutional organisations are the most preferred means to follow the technologicalnovelties. One of the best reasons for this lack of interest in techological novelties isstudents? financial problems and insufficiency of institutional organizations on thispurpose.ivStudents? views about the technological developements and noveltiesconcerning their field is that, classrooms and workshops of educational institutions,are not sufficient in the sense of equipment and supplies. They think that education isnot adopting itself to technological novelties.İt has been understood that students get their knowledge and skills concerningtheir field, mostly during their apprenticeship, rather than their education period.İndeed, it has been realised that there is mainly theoretical education in collegeswhile practice lessons are limited.Comparing the adequacy of students in Gazi, Selçuk and MarmaraUniversities, concerning technological novelties and developpement, it can be saidthat Gazi University is one step ahead in Computerised modeling and design and sothe Marmara University in sewing machines. But it has also been realised that SelçukUniversity is relatively behind in computerised modeling and design. BecauseSelçuk University does not have that kind of systems in the college.There has been a considerable difference in adequacy between the of first andforth grade students concerning technological novelties and developpement. Theresearch had showed that students improve themselves during their education period.The reason is that institutions are building up, even though it is slow and students aregetting experinced during their apprenticeship in the sector, which starts from thevery beginning of their first year.