Friedrih Wilhelm Nietzsche'nin ahlak görüşü
Thought of Friedrich Wilhelm Nietzsche about ethic
  1. Tez No: 211383
  2. Yazar: AYŞE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
?Friedrich Wilhelm Nietzsche'nin Ahlak Görüsü? konulu yüksek lisans tez çalısmasının amacı, immoralist bir düsünür olan Nietzsche'nin ahlak hakkındaki düsüncelerini ortaya koymaktır. Friedrih Wilhelm Nietzsche 19. yüzyılda felsefi düsüncede önemli bir yere sahiptir. Nietzsche çagının kültürel degerlerine karsı çıkmayı felsefe anlayısının temeline koymaktadır. Üstüninsan ve ahlakı degerlendirirken efendi ve köle ahlakı seklinde iki kısma ayırması onu farklı yapan düsüncelerindendir. Tez, giris, iki bölüm ve bir sonuçtan olusmaktadır. lk bölümde Nietzsche'nin teorik ahlakla ilgili problemlere yaklasımı açıklanmakta ve onun ahlak görüsü incelenmektedir. kinci bölümde ise Nietzsche'nin çesitli ahlak görüsleri ve bazı pratik ahlak problemleri ile ilgili düsünceleri yer almaktadır. Sonuç olarak bu çalısma, 19. yüzyıl düsüncesinde önemli yere sahip F.W.Nietzsche'nin ahlak hakkındaki düsüncelerini inceleyerek Ahlak Felsefesi'ne katkı saglamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for determining thoughts of Nietzsche, as a immoralist philosopher, on ethic. Nietzsche has a major effect on world of thought for ninetieth century. Dissertation is consisting of two part and conclusion. In first, we examined Nietzsche?s thoughts about ethic and explained his approach to problems about theoretic ethic. In second part we dealt with his various thoughts about ethic and notions about practical ethic problems. To sum up, in this research we examined thoughts of F.W.Nietzsche who has been important in nineteenth century, about ethic because we aimed to contribute philosophy of ethic.