Troia Antik Limanı'nın tunç çağı deniz ticaretindeki önemi
The importance of harbour Troia to overseas trade in Antique Ages
- Tez No: 211384
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalısmada Troia Limanı'nın söz konusu olan bu dönemde yani Tunç Çagı genelinde çıkarılan buluntular ısıgında hangi kentlerle deniz asırı ticarette bulundugu, bu ticarette hangi güzergâhların kullanıldıgı ve limanın iklimsel olarak hangi avantajlara sahip oldugunun tespit edilmesi amaçlanmıstır. O dönemde Karadeniz yönüne yapılan deniz yolculukları tam bir risktir ancak Karadeniz kuzeyindeki ülkelerin altını ve Kafkasya'nın maden yatakları gibi ödüller göz önüne alındıgında Tunç Çagı'nda dahi bu risk alınmıstır. Bu bölgede yasayan insanlarında Akdeniz çevresinden gelen ürünlere gereksinim duyduklarından bütün bu degis dokus yalnız gemilerin sıgınacagı bir liman olmakla kalmayan aynı zamanda bir ticaret merkezi kimliginde olan Troia'da gerçeklesmistir. En geç M.Ö. 3.binyılın birinci yarısından itibaren aralarında en azından Troia, Mısır ve Mezopotamya'nın yer aldıgı bölgelerin sadece Afganistan ve Pamir Dagları'nda bulunan mavi renkli yarı kıymetli bir tas olan Lapislazuli'yi ithal ettikleri görülmektedir. Troia Limanı'nın Tunç Çagı'ndaki ticaret agı içerisinde Ege'de bütün deniz yolculugu sezonu boyunca erisilebilir bir limana sahip aktarma merkezi olmak, ticaret yollarının kesisme noktasında dört bir yandan gelen ve bizzat Troia'ya ait ürünlerin satıldıgı bir Pazar olmak, yabancı denizcilerin demirledikleri Çanakkale Bogazı'nı girmeden önce ikmal yaptıkları uygun rüzgar bekledikleri ve sonrada bogazdan geçis sırasında Troialı kılavuzlardan yararlandıkları bir liman olmak gibi islevlere sahip oldugu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Refering to some significant archeological remains through the Bronze Age, this set of materials is to determine which cities traded around the Ancient part and on which ways to Troia they did overseas business, in addition to discussing climatic adventages of the harbour for overseas trade in that term. In the Bronze Age, travelling overseas on the direction to the Black Sea was such a risk. However, any probable risks were even taken owing to some benefits, such as, the gold are having come from northern countries above the Black Sea and some valuable mineral sources in the Caucasus, Besides, the comunoties having lived around there needed to get some products from the Mediterranean regions. For both reasons Troia was not only a safe port for merchant ships but also a central region for it?s enviromental communoties to do business around. In addition, it was already known that some regional countries,such as, Egypt, Mesopotamia and Troia had imported a very valuable gem stone called ?Lapislazuli? because of it?s deep blue colour which was only founded in Afghanistan and around the Pamirs, since the first terms of the third millenium B.C. In conclusion, with it?s available seaport during the season and it?s bazaar providing products which were commonly grown around Troia, The Ancient Harbour was an intersectional point on the sea for ships and also a transhipment centre for merchants. Troia had it?s vital role in the commercial system during the Bronze Age not only because it was the best point to anchor before the Darolanelles but also because ships from all over the world benefited from the guidance of the Trojans on the sea.