Okul öncesi dönemde 5-6 yaş grubu çocukların yaratıcılık düzeylerini etkileyen faktörlere ilişkin öğretmen görüşleri
The wievs of teachers on factors that effects creativity of 5-6 years aged children at pre-school stage
  1. Tez No: 211385
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısma, 5-6 yas grubu çocuklarda yaratıcılıgı gelistiren etkenler konusunda ögretmen görüslerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Bunun için, yaratıcılıgı etkileyen çevre, aile, okul, çocugun kendisi ve görsel sanatlar olmak üzere bes gruba ayrılan etkenleri içeren ve 67 yargıdan olusan bir anket formu hazırlanmıstır. Konya il merkezi ve yakın çevresindeki üç ilçede, bünyesinde okul öncesi egitim programı bulunan devlet okulları ile özel anaokullarında görev yapan 121 ögretmenle yüz yüze görüserek anket formlarını doldurmaları saglanmıstır. Sonuçların istatistiksel degerlendirilmesinde Ttesti ve ANOVA uygulanmıstır. Elde edilen sonuçlara göre; çocugun yaratıcılıgını gelistiren en önemli çevresel etkenin `çocuga oyun ortamı saglanması', okul ile ilgili etkenin `etkinliklerde çesitli malzemelerin kullanılması', aile ile ilgili etkenin `ailenin çocuga karsı ilgili olması', çocugun kendisi ile ilgili etkenin `çocugun kendisine güvenmesi', görsel sanatlarla ilgili etkenin `renkleri kullanarak etkinlikler yapması' dır. Genel degerlendirmede, çocugun yaratıcılıgını en az etkileyenin `boyama kitapları' oldugu sonucu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine opinion of the teachers about the factors that improves creativity of 5-6 aged children. For this reason, the questionnaire that includes factors (environment, family, school, child's own, visual arts that effects the creativity) and 67 attitude was prepared.121 teachers who are employed in state schools and private schools vvhich include pre-school education programme vvere intervievved face to face in center of Konya Province and three counties neared Konya Province. The teachers filled the questionnnaire form. ANOVA and t-test was used to determine the results of the study statistically. According to results obtained, the most important environmental factor that improves ehilden's creativity is“to provide playing atmosphere to the children”, the factor related with the school is“using various materials at activities”, the factor related with family is interest of family to ehilden“, the factor related vvith child's ovvn is self confidence of child”, the factor related vvith visual arts is“making aetivites by using colors”. in general assessment, the factor that has minimum effect on children's creativity is“painting books”