I. coğrafya kongresinden günümüze Türkiye'de lisede okutulan coğrafya dersi müfredatında yapılan değişiklikler ve ülkemizdeki ile Amerika Birleşik devletlerindeki coğrafya öğretiminin karşılaştırılması
Since the first geography congress up to today the changes are done in the geography curriculum which is being thaugt in high scools in Turkey and the comparasion of gographic teaching in our country and the geographic teaching in united states of a
- Tez No: 211393
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki coğrafya öğretiminin yerini ve önemini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda ilk aşamada Türkiye'deki, ikinci aşamada ABD'deki coğrafya öğretimi, coğrafyada uygulanan müfredat programları, öğretim metotları, kullanılan araç gereçler başlığı adı altında incelenmiştir. Çalışmada ABD'nin karşılaştırma unsuru olarak seçilmesinde, ülkenin coğrafya bilimini algılayışı ve uygulayışı itibariyle başarılı olduğu düşüncesi etkili olmuştur. ABD'nin bugün coğrafya biliminde geldiği noktaya ulaşmasında devletin, özel sektörün, sivil toplum örgütlerinin ve coğrafya öğretmenlerinin rolleri vardır. Türkiye'nin de bu seviye ulaşması, devlet ve toplumun birlikte hareket edip ortak bir bakış açısı geliştirerek coğrafyayı gerçek hayata uygulaması, okullarda coğrafya öğretiminin daha fazla önemsenmesi, coğrafya öğretmenlerinin coğrafya dersini sınıflara hapsetmeyip kendilerini sürekli kullandıkları metot ve araç gereç yönünden yenilemeleri ile gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present importance and position of geographical education in Turkey. İn this way at first stage Turkey?s geographic education has been considered and at second stage, the geographic education, curriculums, teaching methods, geographic meterials and instruments in USA have been analysed. Success of USA about appling geography has been affective on choosing this country for comparison. The state, private sector, civilian community organization and geography teachers have an important role on the point that USA has reached today about geography science. For Turkey reaching the same point as USA has reached is due to colective study of society and Turkısh state, paying more attention to geography teaching at schools and improving of geography teachers themselves about geographic metarials, instruments, teaching methods and technics.