İzcilik uygulamalarının çoklu zeka kuramı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of scouting applications from the aspect of multiple intelligence theory
  1. Tez No: 211401
  2. Yazar: CEMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu arastırma ile ??zcilik uygulamalarının -çoklu zeka kuramı açısındanöğrencilerin zeka alanlarına etkisi nedir?? sorusuna cevap aranmıstır. Arastırmada, nitel arastırma modeli kullanılmıs olup ?Görüsme Formu?, ?Katılımlı Gözlem? ve ?Anket? tekniklerine yer verilmistir. Arastırma örneklemini, arastırmacının bizzat katıldığı iki ayrı kampa katılan izciler ve izci liderleri ile izcilerin velileri olusturmaktadır. Ulasılan bulgular incelendiğinde; gerek izcilerin, gerek izci liderlerinin, gerekse izci velilerinin ifadelerinde tutarlılık saptanmıstır. Buna göre, (1) izcilik uygulamaları genel olarak öğrenciler üzerinde olumlu etkiye sahiptir. (2) Özellikle içsel zeka ve sosyal zeka (kisisel zekalar), gelisimleri en çok vurgulanan iki zeka alanı olarak ortaya çıkmıstır. (3) Doğa zekası, mantıksal zeka ve bedensel zekanın da izcilik etkinlikleri ile gelisim gösterdiği söylenebilir. Dilsel zeka alanında tespit edilen gelisim, nispeten daha düsüktür. Bununla beraber, (4) izcilik etkinliklerinin müziksel ve görsel zeka alanlarındaki gelisim sürecine katkısının, diğer zeka alanlarına göre çok daha düsük olusu, elde edilen diğer bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
An answer to the question, ?What is the effect of the scouting application on the intelligence areas of the students ? in terms of Multiple Intelligence Theory?? is searched with this study. Qualitative Researching Model is used with the study and the ?Interview Form?, ?Observation with Participant? and ?Survey? techniques are also included in the study. The scouts, the parents and scout leaders who participated in two different camps to which the researcher himself participated as well, constitute the research sampling. When the gained findings studied, coherence is designated with the statements of the scouts, the leader of scouts and the parents. According to this, (1) the scouting applications have a general positive effect on the students. (2) Especially the intrapersonal intelligence and social intelligence (personal intelligences) have come out to be two intelligence areas whose progresses are mostly emphasized. (3) It can be remarked that the natural intelligence, logical intelligence and kinesthetic intelligence have also shown a progress with the scouting activities. The progress determined with the linguistic intelligence area is relatively lower. However, (4) that the contribution of the scouting activities to the progressing period in the musical and spatial intelligence areas is lower as of the other intelligence areas is another gained evidence.