Bir tefsir problemi olarak cehennemin ebediliği sorunu
Problem of eternity of hell as a comment problem
- Tez No: 211402
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Cehennemin ebediliği konusu insanın geleceğini ilgilendiren önemli konulardan biridir.Bu konuda ilahi vahyin kapalı bir dil kullanması İslam âlimleri arasında konunun tartışılmasına neden olmuştur.Cehennem hayatının ebediliği meselesi İslam'ın ilk asrından itibaren bir problem olarak ele alınmış ve günümüze kadar tartışılagelmiştir .İslamın ilk asrından itibaren tartışmaya açılan cehennemin ebediliği meselesi ,İslam ilim tarihi boyunca farklı bakışaçılarıyla farklı zeminlerde tartışılmış ve tartışılmaya devam etmektedir.Cehennemin ebedi olmadığını savunanların kimine göre cehennem bitecek,kimine göre azaba uyum sağlanacak kimine göre de cehennemlikler ölecektir. Cehennemin ebediliğini savunanlara göre ise cehennem, cehennem azabı ve cehennemlikler sonsuz kalacaktır. Cehennemin ebediliği meselesi daha çok ilahi rahmet ve ilahi adalet çerçevesinde tartışılmıştır.Ebed ,huld ve ahkâb kavramlarıda konunun önemli kavramlarıdır.Hud Süresi 107,En'am Süresi 128 ve Nebe' Süresi 23.ayetler tartışmanın merkezindeki ayetlerdir.Konu gaybi alanın konusu olduğu için de hakkında sarih ve sahih bir nassı gerektirdiğinden tartışmanın her iki tarafı sadece kişisel kanaatlerini sergilemişlerdir.Konu hakkında görüş beyan edenlerin içinde cehennemin ebedi olmadığını söyleyenlerin daha tutarlı olduklarını ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
Problem of eternity of hell is one of the important subject that interested in future of human. Use of an uncertain language by divine inspiration caused discussion of the subject among scholars. Subject of eternity of hell life has been discussed as a problem from the first century of Islam and it has been being discussed until today. Subject of eternity of hell life that has been discussed from the first century of Islam was and is still being argued with different grounds in different perspectives from the period of Islamic knowledge. According to some who advocates that the hell is not eternal, hell life shall finish, for some, it?ll be coordinated, but for some, those deserving of hell shall die. According to those advocating eternity of hell, hellish torture and those deserving of hell shall stay there to the end of time. Subject of eternity of hell was discussed mostly within the framework of God?s divine mercy and justice. Concepts such as eternal, huld (eternity) and ahkab(endlessness)) are important ones for the topic. 107. verse of Hud Surah, 128 verse of Enam Surah and 23. verse of Nebe? Surah are those verses in the centre of discussion. As it?s the subject of the invisible world and as it requires authentic and explicit hadiths, both sides of the discussion could exhibit only the personal opinions. We can mention that those saying that the hell is not eternal among the people stating their opinions about subject is more consistent.