Türkiye'de kamu yönetimi sisteminin dünyadaki yeni değişim dinamikleri çerçevesinde yeniden yapılandırılması: kuramsal ve ampirik bir çalışma
Restructuring of public management system in turkey according to new dynamics of change in world: A theoretical and empirical study
  1. Tez No: 211409
  2. Yazar: EROL TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Yirminci yüzyılın ortalarından itibaren tüm dünyada, küreselleşme, rekabet, bilişim ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin baskısıyla, pek çok ülke, ekonomik, siyasal, ve idari sistemlerinde köklü değişim ve dönüşümler gerçekleştirmişlerdir. Bu küresel değişim dalgası ülkelerin çeşitli kurumlarını ve kurumların toplumla olan ilişkilerinin yönünü de değiştirmiştir.Ulaşacağı sonuçları hala kestirilemeyen bu süreç; tarihsel, ekonomik, toplumsal, siyasal ve kültürel yapıyla yakından ilgili olan ve ayrıca toplum ve devlete ilişkin bir faaliyet alanı olan kamu yönetimini de kaçınılmaz olarak derinden etkilemiştir.Ülkelerin kamu yönetimlerindeki bu değişim ve dönüşümü temel alarak hazırlanan bu çalışmanın teorik ve uygulama olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında öncelikle geleneksel kamu yönetimi sistemi anlayış, yapı, işleyiş ve faaliyet alanı olarak ele alınmış, daha sonra bu sistem üzerinde gerçekleştirilen reform modellerine değinilmiştir. Daha sonra, tüm dünya kamu yönetimi sistemlerinde olduğu gibi Türkiye'de de ilgi gören ve çeşitli açılardan uygulanmaya çalışılan yeni anlayış, yapı süreç, yöntem ve hedefler gibi stratejik yönleriyle ele alınmıştır. Teorik kısmı oluşturan bu iki bölümde çalışmanın uygulama kısmına kavramsal altyapı oluşturmak gibi amaçlar güdülmüştür.Uygulama kısmında, Türkiye'deki kamu yöneticilerinin bu yeni anlayış çerçevesinde öngörülen reformlara karşı tutumları ve algıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen tespitler ve ayırma analizleri sonuçlarına göre, Türk kamu yöneticilerinin yeni kamu yönetimi reformlarına karşı tutumlarına bakarak Yeni Kamu Yönetimi Yönelimli mi veya Geleneksel Kamu Yönetimi Yönelimli mi olduklarını tahminleme imkânı veren bir fonksiyon geliştirilmiştir. Bu durumun istatistiki açıdan anlamlı olduğu görülmüş ayrıca, bu fonksiyonda önemli ayırıcı noktalar ayrıntılarıyla tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Most countries fulfill changing and transformation in their economic, political, and administrative systems due to pressure of globalization, communication technologies, and competition, which occur in world from middle of twentieth century. This wave of global changing transforms country?s various institutions and direction of institutions-society relation.This ongoing process considerably affects public management systems that related to society, economic, political, cultural structure and interaction of government between in society.This study, which deals with changing and transformation in countries?s public management systems, has essentially two aspects as theoretical and empirical. In theoretical section, firstly it is dealt with structure, comprehension and operation of the traditional public management, and it is examined the public management reform models. Secondly new comprehension of public management which be partially applied in Turkey as all of other public management systems in world is dealt with strategic aspects as structures, processes, method, aims and targets.In empirical section of study, it is examined attitudes and perceptions of Turkish public managers against reforms which be arranged according to new tendencies. A function is developed which enable estimation that public managers tend to the traditional public management or the new public management compared to their attitudes against new public management reforms. It is noticed that this finding is statistically significant and it is determined considerable distinctive points in this function.