2000'li yıllara doğru çağdaş kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde Türkiye'de belediyelerin fonksiyonları ne olmalıdır?
How will the functions of municipalities in Turkey be with respect to the understanding of contemperary public administration toward 2000's?
- Tez No: 81846
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Son yirmi yıldan bu yana sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik alanda dünyada yaşanan değişim ve gelişmelerin yönetim alanındaki yansıması, kamu yönetiminin daha karlı, verimli ve etkili çalışmasını gerçekleştirme amacına yönelik olmuştur. Bu amacı gerçekleştirmek içinse özelleştirme, yerelleşme, küreselleşme olmak üzere başlıca üç temel strateji izlenerek devletin işlevleri yeniden tanımlanmaya çalışılmıştır. Devlet bir taraftan özelleştirme ve yerelleşme ile küçülürken, öte yandan küreselleşme gereğince politikalar“ulusal-içsel”dinamiklerden önce“dünya dinamikleri”ne göre oluşturulmaya yöneltilmiştir. Çerçevesini bu değerlerin oluşturduğu“yeni kamu yönetimi”anlayışı, yönetim sistemimize ve bu sistemin bir parçası olan yerel yönetimlerimizi de önemli ölçüde etkilenmiştir. Araştırmamımızın konusu,“çağdaş kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde Türkiye'de belediyelerin fonksiyonları ne olmalıdır?”sorusuna cevap aramaktır. Bu nedenle bu çalışmada, bir yandan belediyelerin ülke yönetim sistemi içindeki statülerinin geliştirilmesi, diğer yandan da çağdaş yönetim ilke ve esaslarının uygulandığı bir yapıya kavuşturulması gereği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Within the last twenty years, the reflection of change and development occured social, economic and political areas that occured in the administrative area has been directed to the purpose of realizing the public management more profitable, efficient and effective. Therefore we intended to study the functions of Government from the perspectives developed in the modern Public Administration Theory by following three strategy which are privatization, localization and globalization. While the government is being shrunk by privatization and localization, in accordance with the globalization, the policies has been directed to be formed according to the“world dynamics”before“national-internal”dynamics.“The New Public Management”understanding whose frame has been formed from this values, has effected considerably our administrative system and local governments which is a part of our administrative systems, Our research subject is looking for an answer for the quetstion“what must the functions of Municipalities in Turkey within the framework of modern public administration understanding?”. Whit this purpose, in this study on the one hand development of Municipalities status in public administration system, on the other hand the requirement of causing to meet the construction principals and fundementals has been exemined.