Konya şehrinin kuruluş ve gelişimini etkileyen coğrafi faktörler
The establishment of konya city and the geographic factors affecting its development
- Tez No: 211414
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Konya Şehri Büyük Konya Ovası'nın batısında kurulmuştur. Şehrin batısında fay hatlarının da bulunduğu dağlık kesim, doğusunda da günümüzde kurutulmuş olan bataklıklar vardır. Şehrin bu günkü yerleştiği alan birikinti yelpazelerinin birleşmesiyle oluşmuş piedmont (Dağeteği) ova üzerindedir. Şehirde tipik bir İç Anadolu iklimi ve bitki örtüsü görülür. Konya yerleşmesi M.Ö. 7. yüzyılda Firigler tarafından Alaattin Tepesi üzerinde kurulmuştur. Anadolu'nun Türkler tarafından fethedildiği döneme kadar devam eden süreçte kasaba özelliği gösteren yerleşme merkezi, Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti olmasıyla şehir haline gelmiştir. Şehrin gelişmesinde alüvyal ova üzerinde ve etrafında sulak alanlar bulunmasının yanında ulaşım imkânlarının uygun olması ve Orta Asya'dan gelen Türklerin Asya'da yaşadığı steplere benzer coğrafi şartlar da etkili olmuştur. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasından sonra kent gerilemiş ve şehirsel fonksiyonlarının bir kısmını kaybetmiştir. 1950 yılından sonra şehirde sanayi ve hizmetlerin gelişmesi ve köyden kente göç ile Konya Şehri yeniden büyüme sürecine girmiştir.
Özet (Çeviri)
Konya city has been established in the west of Great Konya Plain. In the west of the city, there is the mountainous part where fault lines present and in the east of the city there is swamps have been dried. Tha current area of the city is on the pidmont plain that is composed by the joining of alluvial fans. Typical Inner Anatolian climate and vegetation is seen in the city. Konya has been set on the Alaaddin Hill, by Firiks in the seventh century, B.C. (Before Christ). The city was only a town at beginning . After the Turkish conquer, the city has become the capital of Anatolian Selçuklu State, and a grand city whose population has reached to 60000. Because of the conditions similar to the Middle Asian Steppes, for example being on alluvial plain, and because of being present watery areas around the city, and being good the transport possibilities, Turkish people have settled to this areas, and the city has been developed. After the collapse of Anatolian Selçuklu State, in the Principalities (Beylikler) time and Ottoman time, the city has regressed and has lost some urban functions After 1950, the city has started to grow up because of the industrial development and the immigration from villages to city. The city has growed up in a circular form at the beginning, then the city has been developed to north by preventive measures.