How games work on adults in teaching vocabulary
Yetişkinlere kelime öğretiminde oyunların kullanımı
  1. Tez No: 211423
  2. Yazar: GAMZE ŞENERGÜÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. KADİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalısma yetiskin ögrencilerin kelime ögrenmelerinde oyunların katkılarını arastırmayı amaçlamaktadır. Veriler, Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulundaki 50 ögretmen ve 100 hazırlık sınıfı ögrencisine uygulanan anketlere göre elde edilmistir. Giris bölümünde, çalısmanın amacı konunun açıklanması ve tezin içerigi sunulmaktadır. lk bölüm literatür taramasını içermektedir. Bu bölüm, kelime ögretiminin önemi, teknikleri ve kelime ögretiminde oyunların kullanımı üzerinde durmaktadır. Bu kısım ayrıca bazı örnek oyunları ve oyunların kelime ögretiminde yetiskin ögrenciler üzerinde etkisini içermektedir. kinci bölümde deneysel çalısmayla ilgili bilgi verilmektedir. Bu bilgi veri toplama materyallerini ve yöntemlerini içermektedir. Üçüncü bölüm deneysel çalısmanın sonuçları ve degerlendirmelerinden bahsetmektedir. Çalısmanın sonuçları tabloların degerlendirilmesiyle verilmektedir. Sonuç bölümünde, çalısmanın özeti, sonucu ve bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the contribution of games to vocabulary learning while teaching to the adult learners. The data have been collected through the administration of the questionnaires to 50 teachers and 100 prep. class students at Selcuk University, School of Foreign Languages. In the introduction part, aim of the study, problem statement and organization of the thesis are presented. The first chapter includes the literature review. This part focuses on the significance of vocabulary teaching, vocabulary teaching techniques, using games in teaching vocabulary. This chapter also includes some sample vocabulary games and the effectiveness of games on adults in teaching vocabulary. In the second chapter, the information related to experimental study is given. This information includes data collection instruments and data collection procedure. The third chapter mentions about the analysis and results of the experimental study. The results of the study are given through the interpretation of tables. In the conclusion part, the summary of the study, conclusion and discussion and some suggestions are presented.