Avrupa Birliği ortak tarım politikası ve Türk tarımının ortak tarım politikasına uyumu
European Union comman agricultural policy and the adjustment of Turkish farming whit comman agricukltural policy
  1. Tez No: 211422
  2. Yazar: BAŞAK DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ortak Tarım Politikası, hem tarımın son derece hayati bir islev olan beslenme ile dogrudan baglantılı olması, hem de AB bütçesinin en büyük kısmının OTP'ye ayrılması nedeniyle ayrı bir önem tasımaktadır. AB, en eski ve en karmasık politikası olan Ortak Tarım Politikası ile, Birlik içindeki olası gıda yetersizliklerinin önüne geçmeyi, verimli, saglıklı ve çevre dostu bir üretim altyapısına kavusmayı ve AB'nin gıda alanındaki dısa bagımlılıgını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu çalısmada, Avrupa Birligi'nin ilk ortak politikası olan Ortak Tarım Politikası'nın yapısı, isleyisi, sonuçları ve OTP'ye yönelik yeniden yapılandırma faaliyetleri açıklanmakta, ayrıca Türkiye'nin OTP'ye uyum amacıyla sürdürdügü çalısmalar da ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Common Agricultural Policy has a distinct importance since farming is directly connected with alimentation that has an extremely vital function, in addition a major part of the budget of the European Union is allocated to the CAP. Through the CAP, its oldest and the most complex policy, EU plans to secure the availability of supplies preventing any deficiencies within the Union as well as to reach at an efficient, healthy and enviroment-friendly production infrastructure. It also aims at eliminating the foreign dependence of EU in the field nutrition. This study essays to explain the structure, operation and results of the CAP, the first common policy of EU. The projects to restructure the CAP along with the activities of implementing the CAP in Turkey are also studied.