12 eylül'den günümüze Türkiye'de demokrasi kültürü: Toplumsal ve siyasal dönüşümün etkileri
The democracy culture in Turkey from september 12 to present day: The social and political transformation
  1. Tez No: 211427
  2. Yazar: YUNUS AKÇALI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalısma, 12 Eylül askeri müdahalesinden sonra toplumsal ve siyasal dönüsümler sonrasında Türkiye'de demokrasi kültürünün geldiği seviyeyi ifade edebilmek amacıyla hazırlanmıstır. Yoğun modernlesme asamalarından geçerek günümüze kadar geldiğimiz süreçte, demokrasimiz Cumhuriyet öncesi dönemde sıkça görülen askerin siyasete müdahaleleri sonucu kesintiye uğramıstır. 12 Eylül'de de bu olayların tekrarının yasanması ve sonrasında siyasi hayatın değisime zorlanması, toplumun siyasetten mümkün olduğunca uzaklastırılmaya çalısılmasıyla yeni bir sürece girilmistir. Dünyada meydana gelen siyasal gelismeler, teknolojinin ilerlemesiyle kapalı toplum kavramının yavas yavas ortadan kalkması ve toplumların birbirlerinden olabildiğince etkilenir hale gelmesi dünyada olduğu gibi Türkiye'de dönüsümlerin yasanmasına neden olmustur. Liberal ekonomik ve siyasal politikaların etkisiyle hızla dısa açılan Türkiye, 12 Eylül öncesi dönemden toplumsal ve ekonomik bağlamda daha farklı bir noktaya gelmistir. ?ste bu dönüsümler Türkiye'de demokrasinin algılanısını ve demokrasi kültürünü de değistirmistir. Demokrasi daha çok tartısılır bir hal almıs, demokrasi kültürümüzün geldiği seviye tartısılır olmustur. Demokrasimizi mevcut durumundan daha iyiye nasıl götürmemiz gerektiği konusunda gelismeler yasanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to show the level of democracy culture in Turkey after 12 September military interference and political changes. Living intense modernization stages till today, our democracy has been interfered as it was in the time before Republican term. Living similar things during and after 12 September and forcing people to change their lives a new period started by means of getting people away from politics. Changes happening all over the world, that internal society model has been replaced with external society model after technological advances and societies have affected each other, same changes have happened also in Turkey. Turkey that becomes an external society with the effect of liberal economic and social polities has came to be very different point from political and economical points. These changes have also changed democracy understanding and democracy culture in Turkey. Democracy and democracy culture have also been started to be discussed. Improvements to do with developments of democracy to further points have been seen all over.