Avrupa Birliği - Türkiye ilişkilerinde Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin liberalleşme süreci üzerindeki etkileri
The Effects of the Customs Union on the liberalization process of Turkey within the framework of the relations between the European Union and Turkey
  1. Tez No: 89431
  2. Yazar: ARZUM GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET 1 Ocak 1958 yılında Roma Anlaşması'yla kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu ekonomik kaynakların entegrasyonunu.malların, işgücünün, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımını hedeflemiştir.Zamania 'Birlik'kavramı belirginleşmiş ve siyasal dönüşüm süreci parasal birlik hedefi ile hızlandırılmıştır. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri'nin temeli taraflar arasında imzalanan Ankara Anlaşmasına dayanır. Yunanistan'ın Avrupa Birliği ile yapmış olduğu anlaşma örnek alınmıştır. Yunanistan ile Türkiye'nin Avrupa pazarına sürdüğü malların benzerliği ve siyasi birtakım kaygılar bu başvurunun temel nedenlerindendir. Birliği bu anlaşmayı yapmaya iten temel nedenler ; Türkiye'nin jeopolitik konumu ve Türkiye'de bulacağı pazardır.Ankara Anlaşması üç aşamalı olarak düzenlenmiştir. Birinci aşama hazırlık dönemidir.Bu dönemde Türkiye'nin ihraç ettiği bazı tarım ürünlerine hemen 'O'vergi uygulaması başlamış, ikinci aşama olan geçiş dönemi ise ayrıntılı olarak Katma Protokol ile düzenlenmiştir. Son aşama 1995 Gümrük Birliği'nin uygulanmaya konulmasından günümüze değin gelen süreçtir.Hazırlık dönemi boyunca Topluluğun Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payı ;%33,5 ten,%39,2 'ye yükselmiştir. Türkiye'nin genel ithalatı içindeki Topluluğun payı ise ; %28,7'den %41,7'ye yükselmiştir. » 1 Eylül 1971 yılında geçici anlaşmanın uygulamaya konmasıyla fiilen başlayan Türkiye ile Topluluk arasındaki oraklığın geçiş dönemi,1 Ocak 1973 tarihinde Katma Protokol'ün yürürlüğe girmesiyle resmiyet kazanmıştır. Katma Protokol geçiş döneminin gerçekleşme şartlarının,usullerinin,sıra ve sürelerini düzenleyen Ankara Anlaşmasına ekli Geçici Protokolün 1.maddesince öngörülen bir belgedir. Geçiş Dönemi bu belge ile takvime bağlanmıştır. Türkiye 14 Nisan 1987 tarihinde Roma Anlaşması'nın 237. Maddesine dayanarak Topluluğa tam üyelik başvurusunda bulunmuş, Komisyon ilgili raporunda Türkiye'nin ekonomik ve siyasi yönden üyeliğe hazır olmamakla birlikte Birliğe katılmaya ehil olduğu görüşünü benimsemiştir. Gümrük Birliği'nin statik ve dinamik olarak ayrılan etkileri vardır.Bu etkiler ülkelerin ekonomik, siyasal ve sosyal yapısındaki gelişmelere göre farklı sonuçlar doğurabilir. Avrupa Birliği ile Türkiye'nin sosyal yapısındaki farklılıklarda tam üyelik yolunu tıkayan unsurlardandır.Eğitim sistemindeki cksikliklcr.hızlı nüfus artışı ve sosyal güvenlik sistemindeki yetersizlikler bu farhlıkları ortaya çıkarırken Avrupa Birliği'nin en hassas olduğu konulardan birini de siyasi istikrar ve demokrasi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The European Economic Community established by the Treaty of Rome on 1 January 1958 aimed at the integration of economic resources and free movement of goods, labour, services and capital. In time, the term“Union”gained importance and the process of political transition was accelerated through the target of monetary union. The relations between Turkey and the European Union arc based on the Ankara Agreement signed between the parties. The agreement signed between Greece and the European Union was taken as a model. The similarity between the goods sold by Greece and Turkey to the European market and some political concerns were the main reasons for this application. The main reasons leading the Community to sign this agreement were the geo-political position and the market of Turkey. The Ankara Agreement was set out in three phases: The first phase was the preparation period. In this period the agricultural products exported by Turkey were subject to“0”tax. The second phase was called the transition period which was elaborated by an Additional Protocol. The last phase is the period starting with the establishment of the Customs Union with the European Union and continuing presently. During the preparation period the share of the Community in the total exports of Turkey increased from 33.5% to 39.2%. Its share in the total imports of Turkey increased from 28.7% to 41.7%. a The transiton period started inofficially with the implementation of the provisionary agreement between Turkey and the Community on 1 September 1971 and assumed an official status with the Additional Protocol that came into force on 1 January 1973. The Additional Protocol specified the provisions, the duration and the procedures of the transition period and was stipulated by the Article 1 of the Provisionary Protocol annexed to the Ankara Agreement. The transition period was scheduled with this document. Turkey filed her application to the Community for full-membership on 14 April 1987 in accordance with the Article 237 of the Treaty of Rome. The Commission stated in its relevant report that Turkey was not ready for full-membership in economic and political terms, but was qualified for joining the Community. The Customs Union have some static and dynamic effects. These effects can lead to different results according to the economic, political and social developments of the countries. The differences existing between the social structure of the European Union and that of ours are one of the reasons preventing our full-membership. The inefficient education and social security systems and the rapid population increase are among the other important differences. Political stability and the issues of democracy ire some of the factors where the European Union is most sensitive. 'îİükîİManb^oh mmmm