Geç dönem osmanlı Adana mezar taşları(18-20.yy)
Late term Ottoman Adana Tomb stones(18-20.yy)
- Tez No: 211453
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Mezar taları, ait olduu kültür çevresinin sanat, kültür ve sosyal durumunu en iyi eklide ortaya koyan abidelerdir. Mezar taları, son zamanlarda aratırmacıların dikkatini çekmi ve bu konu hakkında, hem genel hem de bölgesel çalımalar yapılmıtır. Bu çalımalardan anlaıldıına göre, farklı yörelerde ortak form, süsleme ve malzeme özellikleri dikkati çekmektedir. Aratırmamız, ?Geç Dönem Osmanlı Adana Mezar Taları (18-20. yy.)?dır. Konumuz, Osmanlı döneminin ortaya koyduu ortak üslup özellikleri açısından deerlendirilmeye çalıılmıtır. Bu deerlendirmenin yanı sıra, yöresel etkilerin bu sanat dalına etkileri de incelenmitir. Bunun devamında, Adana'nın sosyo-kültürel yapısının mezar talarına etkisi de ortaya konmaya çalıılmıtır. ncelememiz, Adana merkezde bulunan malzemelerin tespit edilmesiyle balamı, bu tespit neticesinde eldeki malzeme deerlendirilerek dönem belirlenmitir. Adana Bölge Müzesi, Asrî Mezarlık, Adana Ulu Camii Haziresi ve çevresinde aratırmalar yapılmıtır. Tipoloji çalımaları elimizdeki malzemeler dorultusunda form, süsleme ve malzeme açısından deerlendirilmitir. Konumuzla ilgili çalımaların yetersiz oluu dikkatimizi çekmitir. Bölge müzesinde bulunan eserlerin eski mezarlık alanından toplandıı tespit edilmitir. imdiki adı Asrî mezarlık olan bu kısım, çalımamızda önemli bir yere sahiptir. nsutu halde bulunan mezar taları, çalımamızı net bir ekilde ortaya koymutur. Adana Ulu Camii Haziresi ve çevresindeki tespitlerimizle beraber, Adana merkezdeki örnekler Türk Sanat Tarihi açısından literatüre aktarılmaya çalıılmıtır. Sanat tarihi açısından önemli bir yere sahip mezar talarını, Adana bölgesindeki örnekleriyle deerlendirmeye çalıtık. Bu çalıma sayesinde, Adana'nın incelediimiz dönem açısından önemi vurgulanmaya çalıılmı ve bundan sonra yapılacak çalımalara kaynak olması amaçlanmıtır. Temennimiz bu eserlerin daha iyi koullarda korunması ve gelecee salam bir ekilde aktarılmasıdır. SUBTRACT
Özet (Çeviri)
Tomb Stones which belongs to their cultural environment are monuments that brings up, culture and social situation in the best. Researchers have interested in tomb stones in nowadays and about this subject both general and regional researches have been done. As being understanted from thise researches. It has been making attention specifications materials, decorate and from in other regions. Our Research subject is the Late Term Ottoman Adana Tomb Stones (18-20. yy). This subject has been tried to be evaluate in style specifications which Ottoman term brings out. Besides to this subject, it has been examined effects on this art branch the regional effects. It has been tried to bring out that Adana socio-cultural structure on the effects to tomb Stones. Our research has been started with establishing materials which are Adana center. It has been researched Adana Huge Mosque and around it, Asrî cemetery and Adana Region Museum. Typology works has been evaluated in terms of materials, form and decoration thanks to our hands materials. We have made an attention that works about this subject were not enough. It has been established that work of art which are in the Region Museum were from the old tomb areas. This section whose name is Asrî cemetry now belongs an important place. Tomb Stones which exist as in insutu have have bringed our works well. Besides Adana Huge Mosque Hazire and establishing around it, it has been tried to transfer to literature in terms of Turkish art history the examples in Adana center. We have tried to evaluate with their examples the tomb Stones which are important in terms of art history. Because of this work, it has been tried to be imply the importance in terms of terms which we have examined Adana. And for works which will be done later. It has been intended to be source for works which will be done later. We hope that the protection of these works of art will be a beter condition and to be transfer to future valuable.