Hitit dünyasında katipler ve günümüz eğitimine katkıları
- Tez No: 211452
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNGÖR KARAUĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Hititler, M.Ö. 2000 yıllarında Anadolu'ya gelmişler ve Kızılırmak Çevresine yerleşerek bir devlet kurmuşlardır Devletin başkenti Hattuşaş (Boğazköy) şehridir. Hititlerin yaygın olarak kullandıkları 3 yazı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Hitit çivi yazısı, Hitit Hiyeroglif yazısı ve Akadça'dır. Hitit devlet teşkilatı içerisinde Katipler önemli bir konuma sahiptir.Önemli saray memurlarından biri olan katiplerin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz. - Devletin resmi evrakını düzenlemek. - Sarayda konuşulan önemli dillere yatkın olmak - Kralın fermanlarını, devlet antlaşmalarını ve kanunları yazmak - Devlet arşivini düzenlemek - Kırılan, bozulan tabletleri kopya etmek. Çivi yazılı tabletler, Anadolu'da yaşamış ve büyük bir uygarlık kurmuş olan Hititlere ait kültür kalıntıları içerisinde en önemli belgelerdir.Boğazköy'de yaklaşık 25 bin çivi yazılı tablet ele geçirilmiştir. Toplumda önemli bir konuma sahip olan katipler kendi içlerinde bazı unvan ve madalyalar da elde etmişlerdir. Katipler sayesinde kütüphane sistemimize ve arşivlenmeye yakın bir düzen içerisinde korunmuş olan kıymetli belgeler çağımıza ve bizden sonraki kuşaklara ulaşabilecek konuma gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Hitits, came to Anatolian in B.C. 2000, setting around Kızılırmak, they founded a government. The new nation?s capital city was Hattuşaş (Boğazköy) There are 3 kinds of writing style which was being used widely by Hitits. These are: Hitit Çivi Yazısı, Hitit Hiyerogrif writing and Acadian. In Hitit government order the clerks occupied an important place. Being one of the important officials of palace, the clerks responsibilities are here: - Having tendency about the languages spoken in the place. - Writing the kin?s declarations, governments treaties and laws. - Preparing the governments archives. - Copying the broked tablets. The tablets are the most important documents among cultural remainders belongs to the Hitit?s who lived in Anatolian and founded a great civilization. In Boğazköy about 25.000 tamlets were found. The clerks who had an important place in society, obtained some titles and medals among themselves. Thanks to the clerks, precious documents protected according to new library system and was achieved and this provides us to know them and provides the next generations to know them.