Tek parti döneminde ülkemizdeki çocuk dergilerinde yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi
The creating citizenship conscious in child magazines of one party period in our country
  1. Tez No: 211464
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞDU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzün siyasal ve ekonomik kosulları, bireyleri ulus ?devleti sorgulamaya itmektedir. Söz konusu kosullarda yükselen günlük kültür, küresel yurttaslıgı öngörmektedir. Ekonomik anlamda egemenligin olmadıgı bir ag sistemi içinde yurttaslık olanaksızdır. Yurttaslık kavramı, çagdas anlamını ulus devletlesme sürecinde kazanmıstır. Osmanlı Devleti'nde yurttaslık anlayısı gelismemistir. Ülkemizde cumhuriyetin ilanı ile ivme kazanan çagdaslasma sürecinde, tebaanın yerini, hak ve ödevleri tanımlanan yurttaslar almıstır. Bu çalısmada, genç Türkiye Cumhuriyeti'nde bireylerin topluma yurttas olarak katılımı sürecinde çocuk dergilerinin katkısı arastırılmıstır. Ulus, devlet, cumhuriyet, yurttaslık bilincinin olusturulmasında temel kavramlardır. Bu kavramların esliginde çagdas uygarlık düzeyine erismede kültürün ulusal niteligi büyük önem tasır. Ülkemizde Harf Devrimi genis yıgınların hızla okuma yazma ögrenmesini olanaklı kılmanın yanı sıra, Türk dili ve kültürünün Arap kültürünün etkisinden kurtarılmasını amaçlamıstır. Bu kapsamda, Osmanlı döneminde batılılasma zorunlulugunun uzantılarından olan ve on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında baslayan gazete ve dergi yayıncılıgından da yararlanılmıstır. Zamanla, bilim ve kültürdeki olusum ve birikimde daha etkin ve belirleyici nitelige bürünen dergiler, cumhuriyetin ilk yıllarında, ilkögretim çagındaki çocuklar için çesitlilik göstermistir. Arastırmada yeni Türk Alfabesi ile yayınlanmıs çocuk dergileri incelenmistir. Kurumsallıga yönelimin bilinçli arttıgı tek parti döneminde yurttasların paylasabildikleri de çesitlenmistir. Dönemin çocuk dergileri bilgi paylasımının saglandıgı egitsel medya niteligindedir. Çocuk dergileri, toplumsal kazanımlar gözeterek, gelistirilme sürecindeki kültürün belleticisi ve koruyucusu islevini kazanmıslardır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the economic and political conditions exert the individual to crossexamination of nation-state. The popular culture rising in these conditions anticipates global citizenship. A kind of citizenship in the system includes impossible economical sovereignty is impossible. The concept of citizenship comes to modern mean during the evolution of nation ?state. Citizenship concept has not developed in Ottoman Empire. The subject of Ottoman?s land has transformed into the citizens have rights and responsibilities in the becoming contemporary progression accelerated by he declaration of republic in Turkey. In this study the child magazines additions in process for individuals as citizenships in early republican era have searched. Nation, state, republic are the basic concepts for building citizenship cosciousness. The characteristic of national culture have an importance for the becoming contemporary progression. The Letter Revolution has provided for literacy of public and aimed saving Turkish culture and Turkish language from the negative effects of Arab culture. For this aim, magazines publishing that a kind of prolongation to modernizing process in 19 th century at Ottoman period was utilized. There were different child magazines in the early republican era. The child magazines published with new Turkish alphabet have searched in this study. During the one party rule period in Turkey when turned towards instutional stucture was expanded by public, information retrieval was increased by citizens and the child magazines were educational medias during this period. The child magazines consider the social benefits had tutor and protector functions to developing national culture.