İlköğretim düzeyinde 5. sınıf fen ve teknoloji dersi canlılar ve hayat ünitesi öğretiminde kavram karikatürü kullanımının öğrenci başarısına, fen tutumuna ve kavram yanılgılarının giderilmesine olan etkisi
The effect of the concept cartoon usage on achivement, science attitute and elemination of misconcepts on 5th grade science on living thins and life theme
- Tez No: 211465
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı kavram karikatürlerinin kavram yanılgılarını gidermedeki, fen başarısını arttırmadaki ve fen bilimlerine yönelik tutum üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın gerçekleştirilmesi için, araştırmacı tarafından ilköğretim 5. sınıf Fen ve Teknoloji dersi Canlılar ve Hayat Ünitesi'nin kazanımlarında karşılaşılan kavram yanılgılarını giderme amaçlı kavram karikatürleri araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Kavram karikatürleri hazırlanırken öğrencilerin kavram yanılgılarına düştükleri konulara dikkat edilmiştir. Araştırma ?kontrol gruplu öntest-sontest modeline? uygun deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmada deney grubunda kavram karikatürleri ile yapılandırmacı öğretim modeli, kontrol grubunda ise yapılandırmacı öğretim modeli uygulanmıştır. Araştırma 2005 ? 2006 öğretim yılında İzmir ili, Konak ilçesi Mustafa Baykaş İlköğretim Okulu bünyesinde yer alan iki 5. sınıfta 30 deney, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kavram yanılgılarını saptamak için, uzman görüşüne dayalı, güvenirlik katsayısı 0,83 olan, 76 maddeden oluşan bir başarı testi geliştirilerek uygulanmıştır. Öğrencilerin fene yönelik tutumlarını ölçmek için Yaşar Baykul'a ait Fen Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Veri analizi için, t testi kullanılarak kontrol ve deney gruplarının akademik başarılarının ve tutumlarının farklılığı incelenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda yorumlar yapılmış ve gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, kavram karikatürlerinin fen ve teknoloji dersinde kullanımı öğrencilerin akademik başarılarında ve fene yönelik tutumlarında bir fark yaratmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of the concept carttons on eleminating students? miconceptions, on science achivement and on attitudue towards the science. Concept cartoons about ? living Things and Life? theme in 5th grade science were prepared by researcher. Student?s misconceptions are considered during the concept cartoon preparation. The research was conducted as an experimental study according to the ?pretest and posttest control group model?. In the research, concept cartoons and constructivist instruction method are used in the experiment group and consturctivist instruction methods in the control group. Research is held on 60 5th grade students as 30 in experiment, 30 in control group in İzmir, Konak, Mustafa Baykaş İlköğretim Okulu. In order to collect data, student misconcept determining ?Science Achivement Test? having 76 questions and Kr 0,83 was used. The test was examined by two Science teacher. In order to determine the student attitudes towards the science, Yaşar Baykul?s ?Science Attitude Form? , was conducted. To analyze data, t test analysis were used to determine the significance of the mean values of achievements and atitude?s of the control and experiment groups. To analyze data, t test was used to determine the significance of the mean values of achievements and attitude of the control and experiment groups. As a result, it was determined that the concept cartoons have no significant effect on students? achievement and attitude.