Öfke yöneimi becerileri programının ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeyi ve benlik saygısına etkisi
The effects of anger management skills program on the levels of agression and self-esteem of primary school students in the fifth grades
- Tez No: 211473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGÜZ BULUT SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada; öfke yönetimi eğitiminin, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin saldırganlık ve benlik saygısı düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, 2006-2007 öğretim yılı, ikinci döneminde, İzmir ili Buca İlçesine bağlı Buca İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencilerinden 244 öğrenciye Saldırganlık Envanteri ve Piers-Harris Çocuklar İçin Öz Kavramı Ölçeği uygulanmıştır. Bu gruptan elde edilen Saldırganlık Envanteri puanlarının aritmetik ortalaması alınmış ve ortalamanın üzerinde olan öğrencilerin saldırganlık düzeyinin yüksek olduğu kabul edilmiştir. Bu öğrencilerden gönüllü olmaları göz önünde bulundurularak rastgele seçim yöntemiyle 9 deney ve 9 kontrol grubu seçilmiştir. Deney grubuna 8 hafta süreyle öfke yönetimi eğitim programı uygulanmıştır ve kontrol grubu üzerinde hiçbir işlem yapılmamıştır. 8 haftalık eğitim sonrasında deney ve kontrol gruplarına Saldırganlık Envanteri ve Piers- Harris Çocuklar İçin Öz Kavramı Ölçeği yeniden uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen ön test ve son test sonuçlarındaki farkın anlamlılığını belirlemek amacıyla son test-ön test farkı(gelişim düzeyi) t testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, öfke yönetimi eğitimi sonunda deney grubundaki öğrencilerin saldırganlık düzeyinde kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı bir azalma olduğu ve deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla benlik saygısı düzeylerinde anlamlı bir değişme olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, öfke yönetimi eğitim programının ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin saldırganlık düzeyini azaltmada etkili olduğu söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the education of anger management on self- esteem and aggression levels of 5th grade students were reviewed. For this reason, in spring term of 2006-2007 school year, Aggression Scale and Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale were applied to 244 students at Buca Primary School in Buca, Izmir. The avarege of the points of Aggression Scale gained from this group was determined and the statement which is ? The aggression level of the students above the avarege is high. ? was accepted. 9 experiment and 9 control groups were formed with the volunteered students by using the randomly choosing method. The anger management education program was applied to the case group for 8 weeks and there was nothing done on control group. After the 8 week education, Aggression Scale and Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale were again applied to case and control groups. The difference between the pre-test and the post-test ( development level ) was analized by t test to determine the difference between the results of the pre-test and posttest gained from the case and control groups. According to the results of the research, at the end of the education, it was observed that the aggression level of the students in the group of experiment was lowered and the self-esteem level of the students both the group of experiment and the group of control were no significant difference. As a result, it can be stated that anger management education program affects on aggression level of primary scholl students.