Otistik çocuğa sahip ailelerin algıladıkları sosyal destek ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Research of interrelationships between social support and stress level that the families of autistic child perceived
  1. Tez No: 211472
  2. Yazar: BURCU SENCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV GİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırma, otistik çocuğa sahip anne babaların, algıladıkları sosyal desteğin genişlik düzeyi, sosyal destekten memnuniyet derecesi, sosyal desteğin kimler tarafından verildiği ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiler ve bu ilişkiler açısından normal çocuğa sahip anne babalar ile aralarında anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymaya yönelik betimsel ve karşılaştırmalı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi otistik çocuğa sahip 172 ebeveynden oluşmaktadır. Kontrol grubu, normal çocuğa sahip 172 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada anne-babaların algıladıkları sosyal destek genişlikleri ,sosyal destekten memnuniyet düzeyleri ve sosyal desteğin kimler tarafından verildiği SDA (The Social Support Questionnaire) ile; stres düzeyleri QRS (Questionnaire on Resources and Stress) ile ölçülmüş, sosyodemografik özellikler Kişisel Bilgi Formu ile saptanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, otistik çocuğa sahip anne-babaların algıladıkları sosyal destek genişlikleri, sosyal destekten memnuniyet düzeyleri ile stres düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Otistik çocuğa sahip annelerle babalar arasında stres düzeyleri ve sosyal destek genişlikleri ile sosyal destekten memnuniyet düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Otistik çocuğa sahip anne-babalar normal çocuğa sahip anne-babalar ile karşılaştırıldıklarında stres düzeylerinin yüksek olduğu , sosyal destek genişliklerinin daha az olduğu ve sosyal destekten memnuniyet düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Otistik çocuğa sahip anne-babaların eğitim düzeyleri yükseldikçe stres düzeylerinin düştüğü , sosyal destekten memnuniyetlerinin ve sosyal destek genişliklerinin arttığı bulunmuştur. Anne-babaların yaşları ile sosyal destek genişlikleri, sosyal destekten memnuniyet düzeyleri ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanamamıştır. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, kardeşinin olup olmaması ve özel eğitim yılından yararlanma yılı ile anne-babaların stres düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, interrelationships between social support wideness perceived by mothers and fathers of autistic child, by whom the support is given, level of satisfaction and the level of the stress are examined. In the research social support wideness perceived by mothers and fathers, satisfaction level from social support and by whom given the social support measured by SDA ; level of stress measured by QRS and sociodemographic specialities measured by Personel Information Form. With the issues obtaining from this research it was revealed that, between the wideness of social support perceived by mother and fathers of autistic child, satisfaction level of social support and level of stress statistically meaningful and in negative corelation. Within the mothers and fathers of the autistic child, it was revealed that there is no meaningful difference between stress level, social support wideness and level of satisfaction. When mothers and fathers of autistic child compared with mothers and fathers of unimpeded child , it was revealed that their stress level is higher, social support wideness is lower and their satisfaction level from social support is lower. When mothers and fathers of autistic child education level gets higher their stress level gets lower and satisfaction of social support and social support wideness gets higher. It was revealed that there is no meaningful differences between ages of mothers and fathers and social support wideness, satisfaction level from social support and stress level.