İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş doyumu ve denetim odağı ilişkisi
The relationship between the locus of control and job satisfaction of the elementary school teachers
- Tez No: 211475
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AKBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu ara?tırmanın amacı ilköğretim okullarında çalı?an öğretmenlerin i? doyumu ve denetim odağı ili?kisiyle farklı sosyo-demografik özelliklerinin incelenmesi ve kar?ıla?tırılmasıdır.Bu iki faktör çalı?manın temel deği?kenleri olarak kabul edilmektedir. Kuramsal olarak ili?kili olduğu dü?ünülen sosyo-demografik faktörlerinde bu temel deği?kenlerle ili?kileri olduğu varsayılmı?tır. Bu kapsamda çalı?madaki temel soru ??lköğretim okullarında çalı?an öğretmenlerin i? doyumu ve denetim odağı özellikleri arasında anlamlı ili?ki ve öğretmenlere ili?kin sosyo-demografik deği?kenlerle anlamlı farklılıklar var mıdır ?? olarak belirlenmi?tir. Bu çalı?manın örneklemi 2006-2007'de ?zmir Balçova'daki sekiz ilköğretim okulunda görev yapan 315 öğretmeni kapsamaktadır. Bu çalı?mada ?? Tatmin Ölçeği, Rotter ?ç-Dı? Kontrol Odağı Ölçeği ve ara?tırmacı tarafından sosyo-demografik faktörleri belirlemek için hazırlanan bir anket kullanılmı?tır. Ara?tırmanın sonuçlarına göre, ilkokul öğretmenlerinin i? doyumları ile denetim odağı özellikleri arasında anlamlı ili?kiler olduğu görülmü?tür.?çten denetim özelliği gösteren öğretmenlerin i? doyumlarının dı?tan denetim özelliği gösteren öğretmenlerden daha fazla olduğu gözlenmi?tir. Sosyo-demografik faktörler, denetim odağı özellikleri ve i? doyumu arasında istatistiki olarak anlamlı ili?kiler olduğu görülmü?tür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between the job satisfaction and the locus of control of the teachers working in the elementary schools in Izmir.These factors are accepted as the basic variables of this study. Factors thought to be related theoretically are also investigated as if there is any relationship with these basic variables The basic guestion of this study is ? Is there a statistically significant relationship between the job satisfaction and the locus of control of the elemantary school teachers and with the sociodemographic factors related to teachers?? The sample of this study consists of eight elementary school teachers (N=315) in Balçova, ın Izmir, in the year of 2006-2007. Job satisfaction Inventory, Rotter?s Locus of control Inventory and a questionnaire prepared by the investigator to determine the socio demographic factors are used in this study. According to the the results of the study there is statistically significant relationship between the job satisfaction and locus of control of the elemantary school teachers. The teachers who have internal locus of control are more satisfied in their jobs than the teachers having outer locus of control. It ıs found to be there is statistically, significant relatiorship between the socio demographic factors and locus of control, jobstatisfaction