Resmi ve Özel İlköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş tatminleri ile denetim odağı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relation between the job satisfaction of the teachers who work in private and state primary schools and the control focus.
- Tez No: 215510
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin iş tatmin düzeylerini saptamak ve bu tatminin denetim odaklarıyla ilişkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 2005-2006 öğretim yılında, İstanbul İli'nde M.E.B'na bağlı Bakırköy, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli ve Üsküdar ilçelerindeki ilköğretim düzeyindeki okullarda görev yapan öğretmenlerdir. Araştırmanın örneklemini oluşturan öğretmenler İstanbul İli'nin demografik özelliklerini yansıttığı düşünülen 6 ilçenin 12'si devlet ve 12'si özel olmak üzere toplam 24 ilköğetim okulundan seçilmiştir. Araştırmanın örneklemi 50'si kamu sektöründe, 50'si özel sektördeki ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 100 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu (7 madde), Minnesota Tatmin Ölçeği (100 madde) ve Rotter Denetim Odağı Ölçeği (29 madde) aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programından yararlanılmış, yapılan istatistiksel analizde Pearson korelasyon, t testi, varyans analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin % 68'inin kadın, % 32'sinin erkek olduğu, çoğunluğunun evli olduğu, genellikle lisans mezunu olup lisansüstü eğitim alanların az olduğu, en fazla 21 yıl ve üstü toplam hizmet süresine sahip oldukları, en çok Sınıf Öğretmeni branşından olanların çalışmaya katıldıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin, Medeni Durum, Branş, Toplam Hizmet Süresi alt değişkenleriyle Denetim Odağı ve İş Tatmini arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırmada İş Tatmini ile Yaş arasında bir korelasyona rastlanmış, yaş arttıkça iş tatmininin azaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca İş Tatmini ile Cinsiyet arasında anlamlı bir fark görülmüş, kadınların erkeklere oranla daha fazla iş tatminine sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted out to determine the job satisfaction level of teachers who work in state and private primary schools and also to determine the relationship of this satisfaction with the locus of control. The universe of this research is the teachers who work in primary schools of the Ministry of Education in İstanbul in the towns of Bakırköy, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy, Şişli and Üsküdar. 2005-2006 academic year. The subjects of this research are chosen from 12 private schools and 12 state schools, in total from 24 schools which are thought to be reflecting the demographic characteristics of İstanbul. 50 % of the 100 subjects work in state primary schools and 50 % work in private sector primary schools. The data of the research is collected through Personal Information Form (7 issues), Minnesota Satisfaction Questionnaire (100 issues) and Rotter Locus of Control Scale (29 issues). For the data collected in this research to be solved, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) in utilized and in the statistical analysis made, Pearson correlation, t test and variance analysis techniques are used. 68 % of the participant teachers are women, 32 % of them are men, most of them are married, they are generally undergraduates, few of them are postgraduates and most of them are homeroom teachers. Most of them have worked 21 years and more. A meaningful diversity between the sub-variables like the teachers? marital status, branch, total employment period and the locus of control and job satisfaction is not observed. In the research a correlation between Age and Job Satisfaction is observed and it is determined that as age increases, job satisfaction decreases. There is a meaningful diversity between Job Satisfaction and Gender, women are observed to have more job satisfaction than men. A meaningful correlation between General Job Satisfaction and Locus of Control is not observed.