Öğretmenlerin koçluk davranışlarını sergileme ve iş doyum düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' coaching behaviors display and levels of work satisfaction
- Tez No: 703870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYDIN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin koçluk davranışlarını sergileme ve iş doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Çalışmada öğretmenlerin koçluk davranışlarını sergileme düzeyleri üzerinde cinsiyet, eğitim durumu kıdem, çalışılan okul türü, çalışılan kurum türü, branş, koçluk eğitimlerine katılım değişkenlerinin etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Koçluk yeterlilikleri etkin dinleme, güçlü sorular sorma, farkındalık yaratma ve öz değerlerine uygun seçimler yapmalarını sağlama olarak dört boyutta ele alınmıştır. İlişkisel tarama modeline dayalı biçimde desenlenen bu çalışmanın evreni 2020- 2021 eğitim öğretim yılında Çanakkale ili ve diğer illerdeki resmi, özel ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerdir. Araştırma verilerinin toplanması için“Kişisel Bilgiler Formu”,“ Öğretmenlik Koçluk Davranışları Ölçeği”ve“Minnesota İş Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın veri analizlerinde; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma istatistikleri ile bağımsız örneklemler -t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson kolerasyon katsayısı analizi, basit regresyon ve çoklu doğrusal regresyon istatistik işlemleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında, cinsiyete göre koçluk becerileri değerlendirildiğinde kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre etkin dinleme düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Cinsiyete göre iş doyum düzeylerine bakıldığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Eğitim durumuna göre iş doyum düzeyleri değerlendirildiğinde doktora mezunlarının içsel, dışsal ve genel tatminlerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. İlkokullardaki öğretmenlerin farkındalık düzeyleri diğer okul türlerinde çalışan öğretmenlere göre daha yüksektir. Özel okullardaki öğretmenlerin etkin dinleme, farkındalık yaratma ve öz değerlerine uygun seçimler yapmalarını sağlama düzeylerinin devlet okulundan görev yapan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Koçluk eğitimlerine katılma durumuna göre koçluk becerileri ve iş doyum düzeyleri değerlendirildiğinde anlamlı bir fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between teachers' coaching behaviors display who are working in primary and secondary schools and their job satisfaction levels. In the study, it was investigated whether the variables of gender, educational status, experience, type of school, type of institution, branch, and participation in coaching trainings have an effect on the level of teachers' display of coaching behaviors. Coaching competencies are discussed in five dimensions as communication, motivation, research-data collection, monitoring-data collection and problem solving.“Personal Information Form”,“Teaching Coaching Behaviors Scale”and“Minnesota Job Satisfaction Scale”were used to collect research data. The elements of this study, which was designed based on the relational survey model, are the teachers working in public and private primary and secondary schools in Çanakkale and other cities in the 2020-2021 academic year. In the data analysis of the study; frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation statistics and independent samples -t test and one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson's correlation coefficient analysis, simple regression and multiple linear regression statistics were used. Considering the findings of the study, when coaching skills were evaluated according to gender, female teachers' active listening levels were found to be higher than male teachers. No significant difference was found in terms of wok satisfaction levels by gender. When job satisfaction levels were evaluated according to education level, it was found that internal, external and general satisfaction of doctoral graduates were higher. The awareness levels of teachers in primary schools are higher than teachers working in other school types. It has been determined that the level of effective listening, awareness raising and enabling them to make choices appropriate to their core values of the teachers in private schools is higher than the teachers working in public schools. A significant difference was determined when coaching skills and work satisfaction levels were evaluated according to participation in coaching trainings.