Atılganlık becerileri eğitim programının ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin atılganlık düzeyi ve benlik saygısı üzerindeki etkisi
The effect of assertiveness skills educational program on the assertiveness level and self esteem of second grade students in primary schools
  1. Tez No: 211476
  2. Yazar: SERDAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu arastırmanın amacı, atılganlık becerileri egitim programının ilkögretim ikinci kademe ögrencilerinin atılganlık düzeyi ve benlik saygısı üzerindeki etkisini incelemektir. Arastırma grubu, Ayrancılar Atatürk lkögretim Okulu ikinci kademe ögrencilerinden olusturulmustur ( 20 deney grubu, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 ögrenci ). Veri toplama araçları olarak Rathus Atılganlık Envanteri, Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri kullanılmıstır. Arastırma ön-test, son-test kontrol gruplu deneysel bir arastırmadır. Tespit edilen 40 ögrenci deney ve kontrol gruplarına tabakalı örnekleme yapılarak rasgele belirlenmistir. Deney grubuna seçilen ögrencilerle bireysel olarak programın amaçları ve kuralları görüsülmüs, daha sonra yapılan grupla toplantıda da programın amaç ve kuralları tekrar edilmistir. Deney grubuna, Atılganlık Becerileri Egitim Programı 12 oturum olarak uygulanmıstır. Oturumlar haftada bir kez yapılmıs ve ilk 11 oturum 90 dk. , 12. oturum ise 45 dk. olarak uygulanmıstır. ki grubun ön test ve son test ölçümlerinden elde edilen veriler ?t? testi ve varyans analizi ( F ) teknikleri ile çözümlenmistir. Arastırma sonunda, Atılganlık Becerileri Egitim Programının ilkögretim ikinci kademe ögrencilerinin atılganlık düzeylerini ve benlik saygılarını gelistirmede etkili bir yöntem olmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of Assertiveness Skills Educational Program on the assertiveness level and self-esteem of second grade students in primary schools. The research group consists of Ayrancılar Primary School second grade students (There are 40 students consisting of 20 students for experiment group and 20 students for control group). Rathus Assertiveness Inventory and Coopersmith Self Esteem Inventory have been used as data collecting tools. The research is an experimental one with preliminary-test and final test control groups. The 40 students determined for the research have been randomly appointed to the experiment and control groups by doing layerly exemplification. With the students chosen for the experiment group, the aims and the rules of the program have been discussed individually and later in the group meeting the aims and the rules of the program have been repeated. Assertiveness Skills Educational Program has been aplied to the experiment group as 12 sessions. The sessions have been aplied once a week; the first 11 sessions for 90 minutes and the 12 th sessions for 45 minutes. The data obtained from the two groups? preliminary and final tests have been analysed with ?t? test and variance analysis (F) techniques. At the end of the research, it has been understood that Assertiveness Skills Educational Program is not effective method in developing the assertiveness levels and self-esteem of second grade students in primary schools.