Ebû muti' En-nesefî'nin kitabu'r-red Ale'l-ehvâ ve'l-bida' adlı eserinde geçen hadislerin tahrîc ve degerlendirilmesi
The assesment and making takhric of the hadithes that existed in kitabu'r-red Ale'l-ehvâ ve'l-bda' by ebû muti' en-nesefî
  1. Tez No: 211486
  2. Yazar: NURİYE ÇİTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hicrî üçüncü asrın sonları ve dördüncü asrın baslarından itibaren bir kısımmezhep mensubları, Hz. Peygamber'in 73 fırkayla ilgili hadislerini temel alan eserlerte'lif etmislerdir. Bunlardan biri de bizim çalısmamıza konu olan Nesefî'nin Kitabu'r-Red ale'l-Ehvâ ve'l-Bida' adlı eserdir. Bu eser, Mürciî gelenege ait olması ve ilk dönemFirak eserlerinden içerik ve tasnif sistemi açısından farklı olması dolayısıyla önemarzetmektedir. Bu eserle beraber Mu'tezilî-Es'arî makalât gelenegi dısında da farklıfirak gelenekleri oldugu anlasılmıstır.73 fırka meselesi, hadis uydurulmasına varan istismarlara neden olan birkonudur. Nesefî de, eserinde birçok hadis kullanmıs, ancak onların sıhhat degerleri vekaynaklar hakkında bilgi vermemistir. Böylece kitabın ilmi degerinin artacak ve istifadeimkanı çogalacaktır.Eser, giris ve iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, Nesefî'nin hayatınadeginilmistir. Kaynaklarda fazla bir bilgi olmamasına ragmen müellif Nesef de dogmusve H. 318 yılında vefat etmistir. Altı kitabı bulunmaktadır. kinci bölümde ise, eserdegeçen 216 hadisin tahricî yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Deting from the end of the 3 rd century and at the beginnig of the 4 th century ofthe Hegira, some of the sects members Wright out Works which based on ProphetMuhammed (pbuh)'s hadith which is about 73 group one of them is Ebû Muti' en-Nesefi's work Kitabu'r-Red Ale'l-Ehvâ Ve'l-Bida' which is the subject of our study. Hiswork is very inportant because it belongs to Mürcie tradition and it is different from thefirst period firaq works. Aspect of contend and classification system. By means of thiswork it is under stood that there is different firaq traditions from Mu'tezili-Es'arimakhalat tradition. 73 group is a case that is the hadith exploitation. Nesefi handles a lotof hadith in this work but he doesn't give information whether this hadiths belongs toProphet Muhammed (pbuh) or not he doesn't give information about the sources whichhe used, too.We want to make takhric of the hadith he used and we want to establish whetherthis hadith belong to Prophet Muhammed (pbuh) or not. Thus the scientific value of thebook increases and we profit from this work a lot.There are three parts in our study: ntroduction, first part and second part. In thefirst part, we talk about the life of Nesefi but we can't reach more information. He wasborn in Nesef and he died in 318 (Hegira). He has got six works. In the second part, wemake the takhric of 216 hadith which we found.