Kelâmî açıdan Allah'ın affı
Forgiveness of Allah in Islamic thelogy
- Tez No: 211487
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gerek beseri dinlerde gerekse ilahi dinlerde faziletli bir davranıs olarak kabul ve tavsiye edilen“affetmek”kelimesi genel olarak kötülügü yok sayarak hesaba çekmemek, sorumlu tutmamak anlamında kullanılmaktadır. slam dininde günahları affetme yetkisi tamamı ile Allah Teâlâ'ya aittir. Allah Teâlâ kendisini“affedici”olmakla vasıflandırmıs, Kur'an'da affettigi kullarına örnekler vermistir. Hz. Peygamber de kendisine yönelik olarak islenen kötülükleri affederek insanları affa tesvik etmistir. nsanın Allah'a yakın olması ve diger insanlarla iyi iliskilerini sürdürebilmesi için affedici bir ahlaka sahip olması gerekmektedir. Günah isleyen mü'minlere karsı kelam mezheplerinden Haricilerin takındıgı asırı sert tutum ile Mürcie'nin takındıgı dinin ciddiyetinden uzak tutum karsısında küçük farklara ragmen Es'ariyye ve Maturidiyye mezhepleri tutarlı, makul, nakli esas alan tutumlarıyla slam dünyasında büyük kabul görmüs ve genis halk kitlelerinin mezhebi haline gelmislerdir.
Özet (Çeviri)
?Forgiveness of Allah In Islamic Theology? ?Forgiveness? is adopted and advised as a virtious behaviour in both human and divine religions. The word ?forgiveness? is generally used for not to charging by ignoring the iniquity. In Islam, the authorization of forgiving sins is fully belongs to Allah. Allah characterizes Himself as forgiving and gives examples of vassals in the Holy Koran whom He forgived. Prophet Mohammed is also exhorts people to forgive by forgiving the iniquities made towards him. To be close to Allah and to carry on good relations with people, a person must have forgiving morals. The islamic theology cult of ?Harici? ?s assumes a very harsh behaviour against evildoer muslims. ?Murcie?, which is an other islamic theology cult, assumes a far approach from the seriousness of religion. But the other cults ?Es?ariyye? and ?Maturudiyye? assume a consistent and conceivable behaviour. They are predicated on transference. Because of these reasons, the last two cult had found large acceptance in the islamic world and had become the cult of large community.