İbn Rüşd'ün fıkıh usul ve pratiğinde delilü'l-hıtab
The concept of dalilü'l-heatab in Islamic jurisprudance ibn rushd's methodology and his pratice
- Tez No: 211488
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezde ?slam Hukuk usûlünde önemli bir yer isgal eden lafızlardan ?manaya delaletinin sekli bakımından lafızlar? konusu ele alınmıstır. Konunun teorik alt yapısını olusturmak için Hanefîlerin basını çektiği Hanefiyyûn/fukahâ metodunun konuya yaklasımıyla; Sâfiî fakihlerinin öncülük ettiği ve cumhur olarak isimlendirilen Mütekellimûn ulemanın yapmıs olduğu tasniften hareketle mefhumun delaleti alt baslığında ele alınacak olan mefhûmu'l-muhâlefe /delîlü'l-hıtâb konusu merkeze alınmıstır. Bunu yaparken Mâlikî müctehidlerinden Endülüslü ?bn Rüsd el-Hafîd'in (595/1198) Bidâyetül Müctehid ve Nihayetül Muktesid isimli eserini temel alarak; delîlü'l-hıtâb terimiyle karsılamıs olduğu bu içeriğin pratiğe/uygulamaya yansıması olarak kabul edebileceğimiz furuu çözümlemelerine yer verilmistir. Sonuç bölümünde ise ?bn Rüsd el-Hafîd'in delîlü'l-hıtâb ile yapmıs olduğu bu istidlallerin değerlendirilmesi yapılarak, bu alanda yeni bir yaklasım ortaya koyup koymadığı, eğer varsa bunun nasıl bir yaklasım olduğu tesbit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the subject of ?lafzes (words) from point of view of indication to the meaning? is discussed, which has very important place in Islamic Jurisprudance Methodology. To establish the basics of the subject we centered on mafhumu?l-muhalafa (opposite concept)/dalilu?l-heatab explored under the subtitle of the indication of concept based on the approach to the matter leaded by Hanafitis and called Hanafiyyun/foqoha methodology, and the classification leaded by Safiitis and made by mutakallimun scholars (Islamic Theology scholars) known as Jumhur (the majority). To this end, analyses of furuu (juristic rules) which can be regard as reverberation of this content corresponded with dalilu?l-hıtab in practice have been made on the base of ?Bidayatu?l-Mujtaheed wa Nihayatu?l-Muqtaseet? by Malikit Mujtaheed Ibn Rushd al-Hafeed (grandchild) of Andalus. In conclusion after reviewing deductions made by Ibn Rushd al-Hafeed using dalilu?l-heatab, it has been studied to find out that whether he came up with a new approach, if he did, how qualities that approach has.