Türkiye'de sporda halkla ilişkiler kapsamında futbol kulüplerinde kriz yönetimine yönelik bir araştırma
A research on crisis management of Turkish football clubs in context of sports public relations
- Tez No: 495880
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Modern anlamda futbol; oyuncuların, şirketlerin, izleyicilerin ve bunu yönetenlerin birliğinden oluşan bir yapıdır. Gösteri ve serbest zaman aktivite anlayışı taşımakla birlikte profesyonel anlamda endüstrileşmiş, ekonomik sistem içerisinde belli oranda pay sahibi olmuş, kurumsal bir yapıdır. Bu kurumsal organizmanın ekonomik ve sosyal temeli, iletişim yönetimini de zorunlu kılmaktadır. Bu tezde, Türkiye Süper Ligi'ndeki futbol kulüplerinin iletişim yönetimi kapsamında kriz durumlarında nasıl bir yol izlediği, bir kriz meydana geldiğinde nasıl bir aksiyon planı oluşturduğunu araştırılmıştır. Bu anlamda, hem nitel hem de nicel araştırma yapılmıştır. İlk araştırmada, dört kulübün iletişim ve medya direktörleriyle yarı yapılandırılmış bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında taraftarların krizlere bakış açılarını ortaya koymak için de 686 taraftar ile anket tekniğiyle nicel bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda kulüplerin kriz durumlarına hazırlıklı olmadığı, kriz yönetimi aşamalarını benimsemediği ve potansiyel krizlere karşı herhangi bir önlem almadığı tespit edilmiştir. Taraftarlarla yapılan araştırma sonucuna göre taraftarların kurum itibarını sportif başarıdan daha fazla önemsediği ve kriz durumlarında kulüplerine karşı aidiyet sorunu yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern football is defined as cooperation of players, organizations, sport consumers and managers. Sport is considered as a leisure time activities, but it is a corporate organization involving economical system and industry. The economic and social basis of football requires communication management and public relations. In this thesis, it was researched how the football clubs in the Turkish Super League pursued the crisis situations in the context of communication management and what kind of action plan they formed when a crisis occurred. In this sense, both qualitative and quantitative research has been done. In the first survey, a semi-structured interview was conducted with four clubs' communication and media directors. In addition, a quantitative survey was conducted with 686 fans in order to reveal the views of the fans on the crisis. As a result of the findings, it was determined that the clubs were not prepared for crisis situations, did not adopt crisis management stages and did not take any measures against potential crises. According to the results of research conducted towards fans, it was found that the fans regarded the corporate reputation more than sportive success and had a problem of belonging to the clubs in crisis situations.