Havaalanlarında kurumsal risk yönetimi: Atatürk Havalimanı Terminalleri İşletmesi için kurumsal risk yönetimi model önerisi
Enterprise risk management in the airports: The model suggestion for the Atatürk Airports Terminal operations company
- Tez No: 211499
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde ekonomik gelismede ve bunun sürdürülebilirliginde havayolu tasımacılıgı ve bu sistemin temel ögelerinden biri olarak havaalanı isletmeleri hayati bir rol oynamaktadır. Türkiye'de havaalanı isletmeleri son yıllarda hızlı bir gelisme süreci içerisindedirler. Aynı zamanda, dünya çapındaki serbestlesme, liberallesme, özellestirme, ticarilesme ve rekabet yapıları gibi havayolu tasımacılıgındaki degisim ve gelismeler, havayolu tasımacılıgı sisteminin bir parçası olarak havaalanlarını da etkilemektedir. Belirsizlik ve riskler bu degisim ve gelismelerin sistemi etkilemesi nedeniyle artmaktadır. Kurumların basarısı büyük ölçüde onların risklerini belirleme, önleme, azaltma ve yönetme kapasitelerine baglıdır. Kurumsal Risk Yönetimi bu gerekler için etkin bir yapı sunmaktadır. Kurumsal Risk Yönetimi, havaalanı isletmesinin risk istahının, risklerinin ve risklerinin barındırdıgı fırsatların belirlenmesi ve yönetilmesi yoluyla kurumsal amaçların basarılmasında makul güvence saglayan bir süreçtir Özellikle havaalanı isletmeleri ile ilgili kurumsal risk yönetimi konulu kavramsal ve uygulama yayınları hem sayı hem de içerik olarak oldukça sınırlıdır. Bu tespitten hareketle çalısma kavramsal kapsamıyla birlikte havaalanı isletmelerine yönelik kurumsal risk yönetimi modeli gelistirmek üzere hazırlanmıstır. Kurumsal Risk Yönetimi modelleri genellikle isletmeye özgü, yapısını yansıtacak sekilde, ihtiyaçlarına göre sekillendirilmektedir. Bu çalısmada havaalanı isletmelerinde en iyi kurumsal risk yönetimi uygulamalarını gerçeklestirmek için gerekli teorik ve uygulama bilesenleri tanımlanarak kurumsal risk yönetimi yapısı ve bu yapının uygulanması süreci incelenmistir. Yapılan tüm çalısmalar ve uygulanabilirlik analizi ısıgında ?Havaalanı Terminal sletmelerinde Kurumsal Risk Yönetimi Uygulamalarına Yönelik Model Önerisi? gelistirilmistir. Üniversite-sektör isbirligi kapsamında gelistirilen modelin TAV Havalimanları Holding A.S.'de uygulanabilirligi arastırılarak mevcut durum saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Air transportation and airports as a part of air transportation system are plays a vital role in developing and facilitating economic growth, particularly in developing countries like Turkey. Airport businesses are improving in Turkey for last decades. These means, airport business are in the process of rapid development. Development and changes in the air transportation such as deregulation, liberalization, privatization and commercialization, and competitive structure, have an influence over airports as a part of air transportation system. Uncertainty and risks are increasing and driving due to this developments and changes since these affected the system. The success of an enterprise depends upon its capacity to anticipate, avoid, accept, mitigate and exploit risks. Their survival strongly depends on their ability of managing whole corporate risks. Implementation of enterprise risk management can offer an efficient business framework for these requirements. Enterprise risk management is a process to airport business that it is provide reasonable assurance to achievement of corporate aims by the determination and managing of risk appetite, risks and its opportunity. Concepts and implementations regarding enterprise risk management issue are very limited in both quantity and context, especially in airport business. This study is prepared to establish a model for the airport enterprise risk management with its conceptual concept. Enterprise risk management implementation structures are usually tailored to an individual company and reflect the nature, likelihood and magnitude of risk faced by the company. In this study, the model suggestion is created about airport business enterprise risk management. Essential theoretical and implementation components of enterprise risk management are defined and enterprise risk management framework and its process are reviewed in this study. ?Enterprise Risk Management Implementation Model Suggestion for TAV Airports Terminal Operations Company? is created according to these studies. Applicability assessment and current situation in the TAV Airports Holding Co. at Turkey are reviewed about model suggestion with coordinated efforts as university- industry cooperation.