Japon baskıresim sanatına genel bakış ve soyut eğilimler
An overview of Japanese printmaking art and abstract tendencies
  1. Tez No: 211507
  2. Yazar: SELVİHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SAİME DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sanatsal üretim yöntemlerinden biri olan baskıresim sanatının temeli M.Ö. 105 yılında kâğıdın bulunmasına dayandırılsa da günümüzde sanatsal değer taşıyan baskıresimin ilk örnekleri, insanları bilgilendirmek ve resimleri çoğaltmak amacı taşımıştır. Bu dönemde Japonya'da yapılan baskıresimler; tiyatro oyuncularının resimlerini, halktan gelen talep sonucu çoğaltmak için kullanılırken, değişen yaşam koşullarının baskıresimin konularını etkilemesi ile geleneksel Japon baskı sanatının örnekleri verilmeye başlamıştır. İçedönük bir politika izleyen Japonya'nın kapılarını dış dünyaya açması sonucunda Japon sanatı batı kültürünün etkisi altında kalmış ve modern sanat akımlarından etkilenen sanatçıların eserlerinde soyut yaklaşımlar görülmeye başlanmıştır. Modern sanat akımlarının etkisiyle değişen Japon sanatı, günümüzdeki şeklini almış ve soyut eğilimler, baskı sanatının günümüzdeki varlığını sürdürebilmesi için Japon sanatı adına yapılan yeni denemelerle gerçekleştirilmiş ve Japon baskı sanatçılarının soyut sanatı tercihleriyle geleneksel sanata getirdikleri evrensellik, Japon sanatına çağdaş bir yorum katmıştır. Farklı tekniklerin kendi başlarına ve bir arada kullanılmasıyla yeni bir boyut kazanan çağdaş sanat soyut sanatla gelişimini sürdürmüştür. ?Japon Baskıresim Sanatına Genel Bakış ve Soyut Eğilimler? adı altında yürütülen tez çalışmasında, dünden bugüne Japon baskı sanatı tarihi, soyut sanat ve soyut sanatın Japon baskı sanatına etkisi, soyut eğilimli Japon baskı sanatçıları ve ürettikleri çalışmalar incelenmiştir. Bu araştırma baskı sanatlarının kaynak eksiği sorununa çözüm olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Base of printmaking, which is one of the artistic production methods is put down to discovery of paper in 105 B.C. first examples of printmaking, which has an artistic value today, had the aim of informing people and duplicating pictures. In this period, printmaking were used to duplicate theater artists?pictures in answer to a request of the public. Changes in life conditions changed the subjects in printmaking by time and examples from traditional Japanese printmaking could be seen. Japan followed a withdrawn policy but by time they opened up to the rest of the world and as an answer to this, Japanese arts were influenced by western culture and examples of abstract tendencies started to be seen in impressed artists?works. Japanese art, which is changed by effects of modern art tendencies took shape today and abstract tendencies were performed by new examples in name of Japanese art, for the printmaking to survive. The universality brought to traditional art by Japanese printmakers choosing abstract art, brought a contemporary interpretation to Japanese arts. Contemporary art continued to bloom with abstract art which gained a new dimension by usage of different methods individually or together. In the thesis work which is performed by the name ?An Overview of Japanese Printmaking Art and Abstract Tendencies?, Japanese printmaking history from the past to the present, effects of abstract art and abstract arts on Japanese printmaking, abstract inclined Japanese printmaker and their works are analyzed. This study is offered as a solution to the lack of sources in printmaking.