Baskıresim lisans programlarının karşılaştırılması ve UKIYO-E'nin programlardaki yeri
Comparison of printmaking programs of undergraduate education and UKIYO-E's place in printmaking programs
  1. Tez No: 792310
  2. Yazar: EBRU ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
“Baskıresim Lisans Programlarının Karşılaştırılması ve Ukiyo-e'nin Programlardaki Yeri”isimli araştırmanın birinci amacı; Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Kanada ve Türkiye'deki baskıresim lisans programlarının yapısal, içerik ve uygulanma durumu ölçütlerine göre incelenip karşılaştırılmasıdır. İkinci amacı ise, Ukiyo-e/Uzak Doğu sanatının baskıresim lisans programlarındaki yerinin incelenmesidir. Araştırılan üniversitelerin yapısal durumu açısından; fakülteler, öğretim üyesi ve öğrenci sayısı, değişim programların, fiziki olanaklar ve üniversitelerin elde ettiği başarılar incelenmiştir. Programlardaki ders içerikleri açıklanmış, derslerin kredi sayıları ve stüdyo/atölye durumları incelenmiştir. Uygulanma durumu açısından; kabul ve kayıt koşulları, değerlendirme sistemi ve mezuniyet koşulları incelenmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır ve genel tarama model olarak seçilmiştir. Doküman incelemesi ile veriler toplanmıştır ve elde edilen veriler betimsel analiz kullanarak çözümlenmiştir. Daha önce baskıresim lisans programlarının karşılaştırılması ve Türkiye'deki baskıresim lisans programı ile dünyadaki örneklerinin birlikte incelenmesi hakkında herhangi bir akademik araştırmanın yapılmamış olması bu araştırmanın önemini göstermektedir. Araştırılan üniversiteler kapsamında baskıresim programlarının benzerlikleri ve farklılıkları tespit edilerek raporlaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, yurtdışındaki üniversitelerin birçok açıdan Türkiye'ye göre daha çok imkân sunduğu, Ukiyo-e/Uzak Doğu sanatı ile ilgili ders içeriklerinin ise yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yeni bir bakış açısı kazandırmak için Uzak Doğu sanatına programlarda yer verilmesine ve baskıresim programlarının sayısının artırılarak geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first aim of this research is to examine and compare the printingmaking undergraduate programs according to the structural, content and application situations in the United States of America, South Korea, Canada and Turkey. The second aim is to examine the place of Ukiyo-e/Far East art in the printmaking programs. The investigated universities were examined in terms of the structural situation; such as faculties and programs that they have, number of faculty members and students, exchange programs, physical facilities and achievements. In terms of content situation; the course contents were explained, the number of credits and studio/workshop situations were examined. Admission and registration conditions, assessment system and graduation conditions were examined in terms of application situation. In this research, the qualitative research method was used and the general survey was chosen as the model. Data were collected through document review. The data obtained in the research were analyzed using descriptive analysis. The fact that no academic research has been conducted to date on this subject, shows the importance of this research. According to the findings, similarities and differences have been identified and reported in the printmaking programs. Within the scope of the first aim of the research, it has been concluded that overseas universities offer more opportunities in many respects than in Turkey. It has been concluded that the course contents related to Ukiyo-e/ Far Eastern art are quite insufficient in printmaking programs. In order to gain a new perspective, suggestions were presented for Ukiyo-e/Far Eastern art to be included in the printmaking programs and for increasing the number of print painting programs and improving their content. In order to gain a new perspective, suggestions were presented for Far Eastern art to be included in the primtmaking programs and also for increasing the number of programs and improving their content.