Hava kargo sektöründe analitik hiyerarşi yöntemiyle antrepo yönetim sistemi seçimi: Bir yer hizmetleri şirketi uygulaması
Selection of warehouse management system by analytical hierarchy method in air cargo sector: A ground handling services company application
  1. Tez No: 848881
  2. Yazar: EYLEM TURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ORHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DALKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sivil Havacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Antrepo yönetim sistemleri (AYS), gönderileri depolamak ve yönetmek için oldukça önemlidir ve herhangi bir lojistik operasyonunun kritik bir bileşenidir. Antrepo genelinde verimliliği, doğruluğu ve görünürlüğü geliştirmeye yardımcı olup önemli maliyet tasarrufları sağlar ve müşteri memnuniyetinin artmasına yardımcı olur. AYS yazılımı, önemli ölçüde zaman ve emek tasarrufu sağlamaktadır. Antrepodaki gönderilerin hareketini izleyerek envanter verilerinin doğruluğunu arttırmakta ve gerçek zamanlı görünürlük sağlayarak gönderilerin durumunu izlemeyi mümkün kılmaktadır. Günümüz rekabetçi pazarında, antrepo verimliliğini ve doğruluğunu artırabilen işletmeler önemli bir avantaja sahiptir. AYS, işletmelere bu hedeflere ulaşmalarına yardımcı olarak gelişmiş müşteri hizmetleri, düşük maliyetler ve artan karlar sağlayabilir. Çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemi, farklı yönetim sistemlerini değerlendirmek ve kuruluşun ihtiyaçlarını en iyi karşılayanı seçmek için kullanılmaktadır. Türkiye'de AHP yönteminin AYS yazılımı seçiminde ilk defa kullanıldığı bu çalışma, yazılım seçiminde kullanılan kriterleri, bu kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesi ve en iyi alternatifin seçilmesiyle ilgili bilgi sunmaktadır. İlgili yer hizmetleri şirketinin uzmanlarıyla yapılan anket sonuçlarına göre kullanılabilirlik kriteri en yüksek ağırlığa sahipken, maliyet kriteri ise en düşük ağırlığa sahip olarak belirlenmiştir; üç alternatiften biri olan“A3”alternatifi kullanılabilirlik ve teknolojik özellikleri sebebiyle öne çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen çıktılara göre AHP yönteminin, bir kuruluş için en uygun yönetim sistemini seçmek amacıyla kullanılabilecek güçlü bir araç olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak, çalışma sadece bir yer hizmetleri şirketi ile sınırlıdır. Kullanılan kriterler ve alt kriterler, diğer işletmeler için farklılık gösterebilir. İlerleyen çalışmalarda, havayollarının ve diğer antrepoların kullandığı yazılım sistemlerinin analizleri yapılabilir. Ayrıca, Bulanık AHP veya odak grup tekniği gibi farklı yöntemlerin AYS yazılımı seçiminde nasıl kullanılabileceğine dair çalışmalar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Warehouse Management Systems (WMS) are crucial for storing and managing shipments, constituting a critical component of any logistics operation. WMS improves efficiency, accuracy, and visibility, resulting in significant cost savings and enhancing customer satisfaction. WMS software significantly contributes to time and labor savings. Tracking the movement of shipments in the warehouse enhances the accuracy of inventory data and provides real-time visibility to monitor the status of shipments. In today's competitive market, businesses that can increase warehouse efficiency and accuracy have a significant advantage. WMS can help organizations achieve these goals, leading to enhanced customer service, reduced costs, and improved profits. The Multi-Criteria Decision Making (MCDM) is employed to evaluate different WMSs and choose the best option. This study in Turkey reveals the first use of the Analytic Hierarchy Process (AHP) in selecting WMS software. It provides information on the criteria used in software selection, determining the weights of these criteria, and choosing the best alternative. In survey results, usability has the highest weight, while cost has the lowest. Among the three alternatives,“A3”stands out due to its usability and technological features. The AHP method is a powerful tool for selecting the most suitable WMS. However, the study is limited to a logistics company, and the criteria and sub-criteria used may vary for other businesses. Future studies could analyze software systems utilized by airlines and other warehouses. Additionally, research could be conducted on how different methods, such as Fuzzy AHP or focus group techniques, can be applied in WMS software selection.