Anadoluda Pers dönemi süvari betimlemeleri-Arkaik dönem
Rider figures of persian period in Anatolia-Archaic period
- Tez No: 211525
- Danışmanlar: PROF.DR. CHRİSTİNE ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Atın evcillestirilmesi insanlık tarihinde önemli bir asamadır. Medeniyetlerin gelismesinde, tarıma bağlı hayvancılığın gelisiminde, göçebe kültürün yayılmasında atın önemli bir rolü vardır. Atlar gündelik hayattan siyasete, savunmaya ve kültüre kadar çok değisik alanlarda önemli bir yer tutmus, savas zamanlarında onsuz edilemez birer silaha dönüsmüslerdir. Attan önce evcillestirilen ve ürünlerinden yararlanılan keçi, koyun, sığır gibi hayvanlar insanlık tarihinde at kadar etkin olamamıslardır. Üzerinde Persli öğelerin yer aldığı sahnelerin çoğunluğu Anadolu'nun batısında ele geçmistir. M.Ö. 546 yılında Persler tüm Anadolu'yu egemenlikleri altına almıslar ve oldukça büyük bir coğrafyayı idare edebilmek için Satraplık adı verilen idari bölgelere ayırmıslardır. ?ster Persli olsun ister yerli olsun satrapa bağlı toprak sahipleri, kendi idareleri altında olan topraklarda satrapı temsil ediyor olmalıydılar. Büyük Kral'ın yasam seklini taklit eden satraplar gibi, satrapı tasrada temsil eden büyük toprak sahipleri veya yerel yöneticiler de olasılıkla satrapın yasamını taklit etmekle yükümlü olmalıydılar. Bu nedenle hem satraplık merkezlerinde hem de tasrada ele geçen Anadolu?Pers sanatına ait eserlerdeki mezar ikonografilerinde benzer konular yer almıstır. Bu eserler üzerinde ister Persli isterse yerli olsun, her ikisi de kendilerini pers giysileri içerisinde göstererek idareye bağlılığını vurgulamayı amaçlamıslardır. Bu amaca yönelik olarak, mezarlarında genellikle av, savas, ziyafet ve ekphora sahnelerine yer vermislerdir
Özet (Çeviri)
The towing of the horse is a significant stage in the history of mankind. The horse plays an important role, in the development of the civilizations; rising of the animals based agriculture and the diffusion of the migratory culture. It has occupied a place in different fields from life to politics, defense and culture and has changed in to a weapon during warfare. Goat, sheep and cattle, which have been tamed, before the horse, have not been as effective as it through the history of mankind. The most of the scenes on which Persian elements exist have been found in the west of Anatolia. In 546 BC., Persians have dominated over all Anatolia have been separated into administrative regions called as Satrapy to administrate govern a huge geography. The landlords subject to the Satrap no matter Persian or not, must have been representing the Satrap on the lands under their control. Such as the Satraps imitating the lifestyle of the Great King, the powerful landlords representing the Satrap in the country or local administrators must have been assigned to imitate the lifestyle of the Satrap too. So, similar subjects are seen on the grave iconographies belonging to Anatolia-Persian monuments found both in the centers of Satrapy and the country. On these monuments, no matter Persian or not, both have the aim of emphasizing their loyalty to the government by showing their selves in Persian clothes. Related to this goal, they generally illustrate the scenes of hunting, war, banquet and ekphora in their graves