İnsan kaynakları yönetiminde personel güçlendirme ve koçluk
Empowerment and coaching in human resources management
- Tez No: 211524
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
nsan kaynakları yönetimi, personel yönetiminden daha kapsamlı ve uzmanlasmıs bir yönetim biçimidir. Uluslararası rekabet, küresellesme ve müsteri beklentilerindeki degisim gibi birçok gelisme; örgütler için insan kaynaklarının önemini giderek artırmaktadır. Bu gelismeler karsısında örgütler, daha etkin ve verimli olmak için isgörenlerin performansını artırmaya çalısmakta, isgörenleri güçlü kılmanın yollarını aramakta; bu sayede onların örgüt içi girisimcilik ve yaratıcılıgından yararlanmaya çalısmaktadırlar. Bu noktada personel güçlendirme ve koçluk kavramları, modern yönetim ve örgüt uygulamaları arasında en fazla ilgi toplayan kavramlar olarak karsımıza çıkmaktadır. Personel güçlendirme; yardımlasma, paylasma, yetistirme ve ekip çalısması yolu ile çalısanların karar verme yetkilerini artırma ve çalısanları gelistirme sürecidir. Koçluk ise yüz yüze iliskileri içeren, baskalarına bilgi saglama ve beceri transferi temeline dayalı bir gelistirme teknigidir. Koçluk ve personel güçlendirme basarılı uygulanması durumunda hem örgüte hem de bireye büyük faydalar saglayan çalısanları gelistirme araçlarıdır.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management is a more specialized and extensive form of management than personnel management. Many developments such as international competition, globalization, changes in customer expectations and etc. make human resources more and more important in organizations. With respect to these development, organizations look for the ways to improve the performance of their employees to work more efficiently and effectivly, empower their employee; and so they try to benefit from their internal initiative and innovative capacity. At that point, it is seen that the term empowerment and coaching are of the topics attracting attention on the highest level between modern administration and organizational practices. Empowerment is the process of improving decision making abilities of employess and developing them by solidarity, sharing same values, training and team working. Coaching, as a improvement tecnique, requires a person who has the necessary transferring skill and knowlodge to instruct other individuals on a one-to- one basis. Coaching and empowerment are employee development tools that provide huge benefits both the organization and to the individual, if they are successfully applied.