Öğüt (tahlilî fihrist- inceleme- metin)
- Tez No: 211532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÂLİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Süreli yayınlar edebiyat tarihi araştırmalarında her zaman önemli bir yer tutmuştur. Tanzimat döneminde gazete ve dergilerin yayın hayatlarına başlamalarıyla Türk fikir hayatında önemli değişikler ve gelişmeler meydana gelmiştir. İncelediğimiz Öğüt gazetesi, Millî Mücadele ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında Konya'da çıkmıştır. Gazetede sosyal ve siyasal konulara dair aydınlatıcı yazılar bulunmaktadır. Bu yazıların dökümü verilmek suretiyle, gazete hakkında genel bir fikir edinmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Periodicals have always played an important role in researches in the area of literature history. Along with the launch of newspapers and magazines during the period of Tanzimat, very notable changes and developments took place in the Turkish intellectual life. The Öğüt newspaper we examined was issued in Konya at the early periods of national independence war and the beginning of the new republic of Turkey. There are enlightening articles on social and political issues. By giving the inventory of the articles, a general idea can be obtained about the newspaper.