Perakende mağaza atmosferinin müşterilerin satın alma kararı üzerindeki rolü: Eskişehir ilindeki alışveriş merkezi müşterileri ile bir araştırma
The role of retail store atmosphere on purchasing decision of customers: a research on the customers of three shopping centers in Eskişehir
  1. Tez No: 211533
  2. Yazar: HÜSNÜCAN AKAYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLFİDAN BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Rekabetin yogun olarak yasandıgı perakendecilik sektöründe, basarılı olmanın tek yolu müsterilerin beklenti ve isteklerini karsılamak ve bir farklılık yaratmaktır. Ürün ve fiyat konusunda çok fazla farklılık yaratma sansı olmayan perakendeci magaza sahipleri, farklı ve özgün bir magaza atmosferi olusturarak müsterilerin dikkatini çekmeye çalısmaktadırlar. Bu tezde magaza atmosferi kavramı açıklanırken öncelikle perakendecilik tanımlanmıstır. Daha sonra magaza atmosferi kavramı, etkileri ve magaza atmosferini olusturan faktörler ayrıntılı bir sekilde ele alınmıstır. Tezin uygulama bölümünde ise; magaza atmosferini olusturan faktörlerin, müsterilerin satın alma kararı üzerindeki etkisi Eskisehir ilinde faaliyet gösteren alısveris merkezi müsterileri olarak belirlenen bir örnek kütle üzerinde arastırılmaya çalısılmıstır. Elde edilen bulgular, magaza atmosferini olusturan faktörlerin müsterilerin satın alma kararı üzerinde önemli bir rolü oldugunu dogrulamıstır. Magaza atmosferini olusturan faktörler de önem sırasıyla insan faktörü, iç faktörler, dıs faktörler, isitsel faktörler ve dokunma ve hissetmeye iliskin faktörler olarak sıralanmıstır.
Özet (Çeviri)
To be successful in highly competitive retailing sector, the only way is providing expectations and demands of customers and creating a difference. Retailer store owners who haven?t got that much chance to create a difference on their product line and price, try to attract customer attention by constituting a different and unique store atmosphere. In this thesis, first we have explained the retailing term briefly in the first section. Then, in the second part, store atmosphere; its effects and the factors which form this atmosphere are examined. To test theoretical part of the thesis, we have implemented a quantitative research on a sample of customers who shopping at three different shopping centers. The respondents are asked about their opinion on the store atmosphere and their buying decisions. The results of this research indicate that the factors which form store atmosphere have an important role on purchasing behaviour. For customers, human factor is the most important factor followed by internal, external, auditory and sensual factors respectively.