Türk anayasa yargısında ölçü normlar bloğu
The bloc of reference norms in the Turkish constitutional justice
- Tez No: 211534
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ölçü Norm kavramı, Anayasa'ya uygunluk denetiminde Anayasa Mahkemesi'nce ölçü alınan kuralları ifade eder ve bu kurallar bütünü ?ölçü normlar bloğu? veya ?anayasallık bloğu? olarak isimlendirilir. Kavram içtihadi bir kavram olmayıp yalnızca doktrin tarafından kullanılmaktadır. Kavram doktrinde ağırlıklı olarak kabul edilmekle birlikte, Anayasa'ya uygunluk denetiminin Anayasa'nın yorumu ve Anayasa'nın dışındaki bazı kurallarla değil yalnızca Anayasa metnine sadık kalarak yapılması gerektiği de düşünülmektedir. Anayasa'ya uygunluk denetiminde ölçü norm elbette ve öncelikle Anayasa olmakla birlikte böyle bir kavrama ihtiyaç duyulmadığı da söylenemez. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa'ya uygunluk denetiminde kullandığı ölçü Anayasa metni değil ondan çıkarttığı anlamdır. Dolayısıyla ?ölçü normlar bloğu? kavramı gerekli bir kavramdır. Türk Anayasa Mahkemesi'nce Başlangıç İlkeleri, Atatürk İlke ve İnkılâpları, Cumhuriyet'in niteliklerine ilişkin ilkeler, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına getirilen ölçütler ve uluslararası hukuk kuralları ölçü norm olarak kullanılmaktadır. Anayasa Mahkemesi bu kurallar arasında Başlangıç ilkeleri ve Atatürk İlke ve İnkılâpları ve hukukun genel ilkelerinin diğer Anayasal kurallardan üstün olduğu bir kademelenme olduğunu kabul etmektedir. Uluslararası antlaşmaları ise yalnızca diğer anayasal kuralların içeriğini aydınlatmada kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of ?Reference Norms? refers to the rules to which the Constitutional Court consults in the judicial review of constitutionality, and the whole set of these rules is named as the ?Bloc of reference Norms?, or the ?Bloc of Constitutionality?. The concept is not a jurisprudential notion is employed by just the doctirine. Although the notion is a widely accepted one in the doctrine, it is also argued that the judicial rewiew of constitutionality should be performed with strict loyalty to the Constitution, excluding judicial interpretation and some outside rules. While the reference norm with which the legislature has to comply in terms of constituonality is, of course, and primarily, the Constitution itself, it cannot be declared that there is no need for such a distinct concept. This is because the criterion that the Constitutional Court adopts is not the text of the Constitution, but, rather, the meaning that the court infers from it. Consequently, the ?Bloc of Reference Norms? is an essential concept. In the Turkish Constitutional Justice; the principles of the Preamble, Atatürk?s Reforms and Principles, the principles regarding the characteristics of the Republic, the principles regarding the restriction of fundamental rights and freedoms, and the rules of international law establish the reference norms. The Constitutional Court maintains that there is a ranking order amongst these rules; such that the principles of the Preamble, Atatürk?s Reforms and Principles, and the general principles of law take precedence over the rest. İnternational agreements, on the other hand, are only used in illuminating the content of other constitutional rules.