Din görevlilerinde mesleki doyum
The occupational satisfaction of religion employees
- Tez No: 211535
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mesleki doyum çalısanların isleriyle ilgili memnuniyetlerini ifade eder. Çalısanın isinden memnun olması yani mesleki doyumunun yüksek olması verimlilik açısından önemlidir. Bu çalısmada din görevlilerinin mesleki doyum düzeyleri çesitli değiskenler açısında incelenmektedir. Arastırmanın evreni, Diyanet ?sleri Baskanlığına bağlı çalısan müftü, vaiz, Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyımlar olup; örneklemi, 433 din görevlisinden olusmaktadır. Arastırma anketinde, demografik değiskenler ve deneklerin meslekleriyle ilgili çesitli durumlar hakkındaki algılama ve düsüncelerini belirlemeye yönelik sorulara ve Yıldız Kuzgun ve arkadasları tarafından gelistirilen mesleki doyum ölçeğine yer verilmistir. Burada din görevlilerinin mesleki doyumları üzerinde hangi faktörlerin etkili olduğunu belirlenmesi amaçlanmıstır. Diyanet ?sleri Baskanlığının kurulus nedeni olan din hizmetlerinin yürütülmesi bu personel aracılığıyla olmaktadır. Bu itibarla, arastırma konusu olan din görevlilerinin mesleki doyumları hizmetin kalitesi açısından son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Occupational satisfaction means employees? pleasure related with their jobs. Occupational satisfaction or employees? pleasure with their working is so important for productivity. In this study the degrees of occupational satisfaction for religion employees are examined in different variables. Religion employees working connected to The Presidency of Religious Affairs like mufti, preacher, Quran Course Teachers, imam and muezzin are the source for this research. Representative sample is 433 religion employees. In this public survey, some questions were asked to identify some demographic variables and to identify the ideas and perceptions related with test subjects? jobs situations; and the test was applied to evaluate occupational satisfaction are included in addition to and occupational satisfaction scale developed by Yıldız Kuzgun and her friends. In this study identifying of which factors affect on religion employees? occupational satisfaction was aimed. Doing of religion employments which is the reason for the foundation of The Presidency of Religious Affairs are done with these personnels. Therefore religion employees? occupational satisfaction is so much important for the quality of employment.