Üniversite öğrencilerinin kendini açma davranışlarını etkileyen bazı etmenler
- Tez No: 21154
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ıı ÖZET Bu araştırmada yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, yaşamın çoğunu geçirdiği yerleşim birimi ve kendini kabul düzeyinin, üniversite öğrencilerinin kendini açma düzeylerine olan etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan kendini açma düzeyini ölçmek için Selçuk (1988) tarafından geliştirilen“Kendini Açma Envanteri”, bağımsız değişkenlerden biri olan kendini kabul düzeyini ölçmek için Kılıççı (1981) tarafından geliştirilen“Kendini Kabul Envanteri”, diğer bağımsız değişkenlere ilişkin bilgiler ise bir“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu'nde bulunan Edebiyat, Eğitim, Güzel Sanatlar, İktisadi ve İdari Bilimler, Fen ve Mühendislik Fakültelerinin şans (random) yoluyla seçilen, çeşitli bölümlerin 1. ve 3. sınıflarında okumakta olan 290 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Denencelerin sınanmasında t testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Yaşın, toplam puan olarak genelde kendini açma düzeyine etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ı-v SUMMARY In this research, the effects of age, sex, socio economic level, place where person spends most of his life and self-acceptance level on the level of self disclosure of university student have been studied.“Self Disclosure Inventory”which was improved by Selçuk (1988) is used to measure dependent variable, the level of self disclosure; and“Self -Acceptance Questionnaire”which was improved by Kılıççı (1981) is used to measure one of the independent variables, the level of self acceptance.“A Personel Information Form”is used to collect the information related to other independent variables. The study has been done on 290 students who attend 1. and 3. classes of randomly selected departmants of the Literature, Education, The Fine Arts, Economic and Administrative Sciences, Science and Engineering faculties from the Beytepe Campus of Hacettepe University, t test was used in examining of hypotheses. The findings were summarized as follows: 1. Generally age has not any effect on total level of self disclosure of the students.